Projektanci Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009

Za nami 4. polski konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition. Najlepszymi projektami edycji były „Sapphire Eye” Eweliny Madej i Arkadiusza Banasia, „Sensous Choice” Marty Tuszkiewicz oraz „Fullfilled” Oli Dąbrowskiej  i Adama Grocha. Polskę na międzynarodowym Finale w Londynie reprezentować będzie kieliszek „Fullfilled”. 

Bombay Sapphire Designer Glass Competition jest uznawany za jeden z najważniejszych na świecie konkursów dla początkujących designerów. Laureatami konkursu są uznani dziś projektanci: Tom Dixon, Marcel Wanders, Karim Rashid, Jonathan Adler, Eva Zeisel czy Dakota Jackson. W Polsce zakończyła się właśnie czwarta edycja tego prestiżowego konkursu.

„Gin Bombay Sapphire od dwudziestu lat angażuje się w przedsięwzięcia związane ze światowym designem. Chcemy, żeby marka postrzegana była jako inspirująca, dająca impuls do kreatywnego działania” – tłumaczy Katarzyna Cąkała, Brand Manager marek Premium z portfolio Bacardi–Martini Polska. „Z tego względu od lat organizowany jest konkurs dla młodych projektantów szkła artystycznego, który daje początkującym designerom szansę na zaistnienie w szerszym środowisku związanym ze sztuką użytkową. W Polsce Bombay Sapphire Designer Glass Competition odbył się po raz czwarty.”

Projektanci tegorocznej edycji

Ola Dąbrowska i Adam Groch to tegoroczni zwycięzcy Bombay Sapphire Designer Glass Competition. „Bombay Sapphire Glass Competition był dla nas zawsze jednym z najbardziej znaczących konkursów projektowych, tym bardziej cieszy nas fakt, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia” – opowiadają Ola Dąbrowska  i Adam Groch, tegoroczni zwycięzcy konkursu. „Spotkało nas wiele pozytywnych doświadczeń. Konkurs umocnił nas w przeświadczeniu, że zawsze trzeba być dobrej myśli, wierzyć w siebie i w to co się robi, a przede wszystkim nigdy się nie poddawać”. Ich kieliszek „Fullfilled” inspirowany jest klasycznym naczyniem koktajlowym. Oliwka na strzelistej wykałaczce nadaje pracy charakteru. Projekt urzekł jury konkursowe elegancją oraz minimalizmem wykonania.

Od początku…

Tegoroczna edycja konkursu rozpoczęła się w lutym 2009 roku. W maju odbyło się pierwsze posiedzenie jury konkursowego i wtedy właśnie członkowie jury wybrali 3 najlepsze projekty tegorocznej edycji –   prace Eweliny Madej i Arkadiusza Banasia z ASP we Wrocławiu, Marty Tuszkiewicz z ASP w Katowicach oraz Oli Dąbrowskiej i Adama Grocha z Politechniki Krakowskiej.

W Krośnie

Kolejnym ważnym wydarzeniem  w tegorocznej edycji konkursu była wizyta w Krośnieńskich Hutach Szkła „Krosno”. „Szansa uczestniczenia  w realizacji projektu nie jest zbyt powszechnym sposobem nagradzania finalistów. A powinna. Jest niezwykłym doświadczeniem, czymś co z pewnością jako finaliści zapamiętamy na długo” – opowiadają o swoich wrażeniach z Krosna Ewelina  i Arek. Finaliści podczas pobytu w Krośnie sprawowali nadzór nad wykonaniem projektów oraz obserwowali jak wygląda proces produkcji ręcznej w jednej  z najbardziej znanych hut szkła w Polsce. „Najważniejszą rzeczą jaką dał mi konkurs była możliwość przeniesienia swojego wirtualnego projektu  do rzeczywistości. Poznanie możliwości jakie daje nam szkło, poznanie sposobu jego obróbki. Wspaniałe było to, że mogliśmy obserwować prototypowanie każdego z projektów, a każdy z nich miał inny problem do rozwiązania. To dało możliwość lepszego poznania technologii” – opowiada Marta.

Wreszcie Finał

Finał konkursu odbył się 1 lipca  w warszawskim klubie Loft 44. „Kwintesencją konkursu jest jego finał. Króluje wówczas marka Bombay Sapphire  -sprawca całego zamieszania. W znakomitej oprawie podsumowujemy ogół doświadczeń przy inspirującym ginie” – tak podsumowują finałowe spotkanie Ewelina i Arek.

Po wielu emocjach okazało się, że zwycięskim projektem 4. polskiej edycji konkursu Bombay Sapphire Designer Glass Competition 2009 jest praca „Fullfilled” Oli i Adama. Na drugim miejscu uplasowała się praca „Sapphire Eye” Eweliny  i Arka, a trzecie miejsce zajęła Marta i jej kieliszek „Sensuous Choice”.

Podczas uroczystej gali finałowej Bombay Sapphire Designer Glass Competition zaproszeni goście mogli poznać nie tylko tegorocznych laureatów konkursu, ale też obejrzeć wystawę, na której zaprezentowane zostały prace nagrodzone w poprzednich latach, zarówno w polskiej jak i międzynarodowej edycji konkursu. Zainteresowaniem gości cieszyło się laboratorium Bombay Sapphire, w którym można było obejrzeć wszystkie składniki używane do produkcji trunku oraz poznać tajemnice jego tworzenia. Podczas Finału zaprezentowana została również wyjątkowa kolekcja ręcznie zdobionych butelek Bombay Sapphire, wysadzanych kryształami Swarovskiego. Impreza połączona była z degustacją koktajli na bazie ginu Bombay Sapphire.

Nagroda Publiczności

Przeglądarka może nie wspierać wyświetlania tego obrazu. Podczas finału Bombay Sapphire Designer Glass Competition została przyznana jeszcze nagroda dodatkowa – Polska Nagroda Publiczności. „Konkurs Bombay Sapphire Designer Glass Competition daje szansę zabrania głosu publiczności i wytypowania przez ogół społeczeństwa ich zwycięzcy. Jest to dla nas szczególne wyróżnienie” – mówią Ewelina i Arek, zdobywcy Polskiej Nagrody Publiczności. Kieliszek „Sapphire Eye” został najwyżej oceniony przez internautów, którzy wybrali go w wirtualnym głosowaniu na stronie www.bombaysapphire.com.

Jury

W skład jury tegorocznej edycji konkursu Bombay Sapphire Designer Glass Competition weszli: Katarzyna Cąkała – Brand Manager Bacardi-Martini Polska, Beata Grzybek – Konkret PR, przedstawiciele Krośnieńskich Hut Szkła Krosno: Anna Grabowska-Szczur i Władysław Pelczar, prof. Kazimierz Pawlak z ASP  we Wrocławiu oraz Magdalena Kochanowska – asystent ASP w Warszawie  i redaktor magazynu „2+3D”.

Konkurs dla Projektantów Szkła Artystycznego organizowany był wspólnie z Krośnieńskimi Hutami Szkła KROSNO S.A. Patronat nad Konkursem objął kwartalnik projektowy 2+3D.

Międzynarodowy Finał we wrześniu

Międzynarodowy Finał  odbędzie się 23 września podczas Londyńskiego Festiwalu Wzornictwa. „Bombay Sapphire Designer Glass Competition poszerzył nasze horyzonty w dziedzinie projektowania. Dla nas przygoda ciągle trwa i bardzo cieszymy się, że będziemy mogli reprezentować Polskę w Londynie” – mówią Ola i Adam.

Zwycięzca międzynarodowych zmagań otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości  10 000 funtów. Sami finaliści podkreślają jednak, że konkurs przede wszystkim daje szansę na zaistnienie w świecie najwybitniejszych designerów. Laureatami poprzednich edycji konkursu są projektanci tacy jak Tom Dixon, Marcel Wanders, Karim Rashid, Jonathan Adler, Eva Meisel czy Dakota Jackson.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu