Farinella & Chopin International Project

Absolwenci i studenci najbardziej prestiżowych szkół teatralnych w Europie spotkają  się latem w warszawskiej Akademii Teatralnej przy pracy nad spektaklem opartym na muzyce Fryderyka Chopina.

taniec-w-folii-prawie-bw-small4 września odbędzie się premiera spektaklu Farinella & Chopin w Teatrze Collegium Nobilium. Twórcami i wykonawcami są absolwenci i studenci Akademii Teatralnej, Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Royal Academy of Dramatic Arts w Londynie oraz słynnej londyńskiej szkoły mimów International School of Corporeal Mime, pielęgnującej tradycje Etienne Decroux. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Biura Kultury m. st. Warszawy.

Farinella, główna bohaterka doświadcza w życiu „punktu zero”, momentu podejmowania podstawowych decyzji życiowych, pragnienia przemiany i obawy przed nią. Wyjeżdża w podróż i pozostaje tylko przekroczyć próg drzwi mieszkania i zamknąć je za sobą. Powstrzymuje ją jednak lęk, jak również zawartość bagażu: jej bolesna przeszłość. Kobieta musi podciąć własne korzenie, aby wzbić się w upragnione niebo.

Cała struktura spektaklu, a także aktorzy prowadzą swoje role w korespondencji do rytmów, akcentów i nastrojów granej na żywo muzyki Fryderyka Chopina. Połączenie utworów Chopina z teatrem i obrazem jest zabiegiem uczynionym świadomie wbrew poglądom kompozytora. Organiczne zespolenie teatru i muzyki daje szanse na ukazanie twórczości nieznośnie zmitologizowanego kompozytora w sposób niekonwencjonalny, w nowym i oryginalnym świetle.

Pracę nad spektaklem prowadzi Natalia Babińska, która jest muzykiem oraz reżyserem pracującym zarówno w teatrze dramatycznym jak i w operze. Farinella & Chopin to poszukiwanie nowych, poetyckich i metaforycznych form scenicznego wyrazu obrazujących osobowość, emocje i relacje postaci. Podstawowym tworzywem spektaklu jest wystudiowany i precyzyjny ruch sceniczny, ekspresja ciała, gest i muzyka. Dzięki niezwykle różnorodnym umiejętnościom scenicznym wykonawców, przedstawienie czerpie z wynalazków teatru eksperymentalnego, pantomimicznego i performance.

Autor projektu, reżyser: Natalia Babińska

Scenograf: Elżbieta Tolak

Scenariusz: Helena Bytnar, Natalia Babińska

Wystepują: Helena Bytnar – Polska; aktor, mim (RADA, Theatre de l’Ange Fou), Katerina Bourdoukou – Grecja; aktor (RADA), Juri Nael – Estonia; aktor, tancerz, choreograf (RADA), Lionel Comellas – Francja; aktor, mim (Theatre de l’Ange Fou), Monika Sadkowska – Polska; aktor, Michał Kozłowski – Polska; aktor, pianista (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina)

Muzyka:Fryderyk Chopin

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu