Przejdź do treści

Raport tygodniowy Wynajem.pl: Wakacyjny spokój na rynku wynajmu mieszkań

Czerwiec kojarzy się głównie z początkiem wakacji.  Okres ten jest specyficzny dla rynku nieruchomości. Zawieranych jest zdecydowanie mniej transakcji kupna-sprzedaży. Jest to szczególnie dotkliwe po okresie ożywienia wiosennego, kiedy zainteresowanie zakupem mieszkań jest wyjątkowo duże. Również na rynku wynajmu mieszkań obecnie panuje spokój. Największa grupa najemców – studenci – rozpoczęła trzymiesięczne wakacje. Sytuacja na rynku najmu mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest stabilna. Bardziej przezorne osoby mogą zacząć szukać lokum nieco wcześniej, ale zwiększony ruch zaobserwujemy pewnie dopiero we wrześniu.

W Warszawie za mkw. mieszkania na wynajem w czerwcu średnio trzeba było zapłacić 46 PLN, we Wrocławiu 37 PLN, a w Krakowie 34 PLN. W Trójmieście średnia cena mkw. w czerwcu osiągnęła ten sam poziom, co w stolicy Małopolski – 34 PLN. Nadal najtaniej jest w Poznaniu, gdzie średnio na wynajem mkw. mieszkania trzeba przeznaczyć 30 PLN.

Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wyniosła w czerwcu 46 PLN. Za wynajęcie 50-metrowego mieszkania musimy obecnie zapłacić średnio 2300 PLN. Jest to najwyższy poziom średniego czynszu spośród analizowanych miast. Prawie połowa ofert (49%) dotyczyła mieszkań o czynszu do 2500 PLN. Dużo jest też lokali z przedziału 2500-3000 PLN (prawie 20%). Pozostałe przedziały nie odgrywają już takiego znaczenia. Spośród nich wyróżnia się jedynie ostatni z wyróżnionych przedziałów cenowych (>4500 PLN) – obejmuje 12% lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem.

Kraków

Sytuacja na rynku wynajmu mieszań w Krakowie, podobnie jak w Warszawie, jest stabilna od trzech miesięcy. Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu to 1700 PLN, co daje 34 PLN za mkw. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – 70% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 PLN (15%).

Wrocław

W czerwcu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 37 PLN i była niższa o 1 PLN/mkw. w stosunku do poprzednich dwóch miesięcy. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1850 PLN. Największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (47%). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 PLN (23%).

Poznań

W Poznaniu średnia cena mkw. mieszkania na wynajem w czerwcu wyniosła 30 PLN. Wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio kosztuje obecnie 1500 PLN. Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Udział tych mieszkań jest największy spośród analizowanych miast i wynosi 82%.

Trójmiasto

W ostatnich trzech miesiącach czynsze ofertowe w Trójmieście ulegały lekkim wahaniom. W kwietniu średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wynosiła 33 PLN, w następnym miesiącu 35 PLN, a w czerwcu osiągnęła wartość 34 PLN. Za wynajem 50-metrowego lokalu trzeba średnio zapłacić 1700 PLN. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie. Tam też znajduje się najmniej mieszkań do wynajęcia. Najwięcej jest ich natomiast w Gdańsku. W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (59% ogółu mieszkań na wynajem).

Czerwiec to kolejny miesiąc stabilizacji na rynku najmu mieszkań. W niektórych miastach średnie ceny ofertowe utrzymują się na tym samym poziomie już od kilku miesięcy. Na pewno w tym roku właściciele mieszkań zlokalizowanych w dzielnicach oddalonych od centrum bądź właściciele lokali o niższym standardzie będą musieli dostosować czynsze do zmieniającej się sytuacji rynkowej. Rok temu koszt najmu takich mieszkań był mocno wygórowany. Przyczyną takiego stanu był zwiększony popyt wynikający z wysokich cen nieruchomości i powoli zaostrzającej się polityki kredytowej. Obecna stabilizacja cen powinna ucieszyć potencjalnych najemców. Na szukanie prawdziwych okazji trzeba jednak poświęcić trochę czasu.

Małgorzata Kędzierska-Urbaniak