Monitoring Tvrdošína – nowa tendencja

Wieczór, chodnikiem wzdłuż osiedlowej ulicy kobieta wraca do domu. Za nią podążają dwaj młodzi mężczyźni w kapturach. Rozglądają  się, sprawdzają teren, podbiegają, wyrywają  torebkę… po czym dołączają do trzech innych osób, zidentyfikowanych później jako przestępcy. Identyfikacji sprawców dokonano w ciągu kilku dni pracy systemu monitoringu CCTV w Twardoszynie.

Obraz z kamer ULTICAM w Twardoszynie

Twardoszyn kilkunastotysięczne miasto leżące niedaleko polskiej granicy na trasie z Chyżnego do Rużomberka. W okolicy miasta znajdują  się atrakcyjne obiekty turystyczne – termalne kąpielisko w Oravicach, wielkie sztuczne Jezioro Orawskie oraz tereny narciarskie. Władze miasta zdecydowały się na instalację monitoringu, aby zapobiec dewastacjom i chuligańskim wybrykom. Ważna było także zminimalizowanie kosztów obsługi Centrum Monitoringu.

Duży system monitoringu oparty na kamerach obrotowych dla pełnej efektywności wymaga pracochłonnej, 24 – godzinnej obsługi. Dla projektu małego systemu w Twardoszynie koszty, związane z ciągłą obsługą, były nie do przyjęcia.

Propozycja firmy DIPOL Słowacja wyszła naprzeciw tym oczekiwaniom – zaproponowano inwestorowi system oparty na stacjonarnych kamerach megapikselowych. Tego typu system monitoringu jest nowością na rynku zabezpieczeń, która polega na zastosowaniu kamer megapikselowych IP z obiektywami szerokokątnymi zamiast użycia kamer obrotowych.

W mieście zainstalowano osiem kamer megapikselowych IP o rozdzielczości 2.0 Mpix typu ULTICAM. Trzy kamery zainstalowano na murach ratusza miejskiego, a pozostałe pięć umieszczono w mieszkalnej części miasta, zwanej Medvedzie. Dzielnica ta jest oddalona o 680 m od centrum monitoringu, obraz przesyłany jest bezprzewodowo przy użyciu Access Pointa zintegrowanego z anteną – ULTIAIR.

Transfer bezprzewodowy

Sygnał  z pięciu kamer przesyłany jest bezprzewodowo z przepływnością 4 Mb/s co pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości obrazu o rozdzielczości 1600 x 1200 przy 12,5 kl/s. W przyszłości system zostanie rozbudowany do szesnastu kamer. Centrum monitoringu umieszczono w ratuszu miejskim, gdzie wszystkie punkty kamerowe integruje oprogramowanie zarządzające ULTISYSTEM. Dzięki wysokiej rozdzielczości możliwe jest wielokrotne powiększanie obrazu bez utraty jakości zarejestrowanego materiału, co umożliwia zidentyfikowanie osób.

Przyszłościowe rozwiązanie

Koncepcja instalacji CCTV zrealizowana w Twardoszynie oparta na zastosowaniu stacjonarnych kamer megapikselowych pozwala na wykorzystanie nowoczesnego, inteligentnego oprogramowania do analizy obrazu, a tym samym na zredukowanie kosztów osobowych, związanych z eksploatacją Centrum Monitoringu. W przyszłości oprogramowanie tego typu zastąpi ludzi w szeregu czynności dozorowych. Profesjonalne oprogramowanie umożliwia automatyczne realizowanie takich czynności, jak:

  • detekcja pozostawionych przedmiotów
  • śledzenie poruszających się obiektów
  • rozpoznawanie twarzy
  • rozpoznawanie tablic rejestracyjnych
  • analiza zbyt długiego pozostawania osoby lub obiektu w polu obserwacji
  • detekcja pożaru
  • liczenie ludzi
  • analiza natężenia ruchu drogowego
  • analiza zachowań (np. bójka)
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu