Nogi w dobrej formie

Nogi to nasz najczęściej wykorzystywany środek transportu. Niestety są  bardzo narażone na wszelkiego rodzaju kontuzje i uszkodzenia. Co więcej, nasze złe nawyki niekorzystnie wpływają  na ich kondycję.

Ryzyko wystąpienia bólu lub kontuzji wzrasta, kiedy nie przyzwyczajamy nóg do intensywnego wysiłku. Nie służą im zarówno wysokie obcasy jak i obciążające sporty. Każda grupa zawodowa czy też wiekowa narażona jest na liczne bóle i urazy kończyn dolnych.

Zwracajmy uwagę na sygnały

Wiemy, że o kondycję  i zdrowie naszego narządu ruchu należy dbać. Jednak nasza uwaga zostaje skupiona na nim dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać ból. Jest to naturalna obrona organizmu przed pewnymi nieprawidłowościami zaistniałymi w naszym ciele.

Ochładzanie pomaga

Wiele dolegliwości bólowych ma podłoże zapalne. Najczęstsze dolegliwości – bóle kostno-stawowe są spowodowane stanem zapalnym w nadmiernie napiętych i przeciążonych mięśniach takich jak mięśnie uda i podudzi. Objawom bólowym stanu zapalnego często towarzyszy obrzęk i przekrwienie, dlatego aby je zmniejszyć warto schłodzić bolące miejsce.

W ostatnich latach coraz częściej stosuje sie krioterapię. Najpierw doceniono jej skuteczność w chorobach reumatycznych, gdzie proces zapalny stawów jest bardzo intensywny, a ochłodzenie „płonącego” stawu przynosiło dużą poprawę. Pacjenci, którym zalecono skorzystanie z tej metody leczniczej, przebywają w pomieszczeniu, w którym temperatura spada nawet poniżej -20o C. Prawdziwa krioterapia z wykorzystaniem specjalnych komór z niską temperaturą zalecana jest dla osób z intensywnym stanem zapalnym. Także w „zwykłych” urazach, gdy powstają sińce, czy w skręceniach, gdy zbiera się w uszkodzonym stawie płyn zapalny, standardowe leczenie zimnem zmniejsza obszar urazu, ułatwiając późniejsze gojenie.

W przypadku stłuczeń, skręceń, obrzęków pourazowych czy też sińców świetnie sprawdzi się innowacyjny, hydrożelowy plaster chłodzący PREL® blue. Jego działanie oparte jest na formule Hydronique®, dzięki której możliwy jest natychmiastowy efekt terapeutyczny, a w miejscu przyłożenia plastra skóra może oddychać. Mentol zawarty w PREL® blue szybko zredukuje ból i zmniejszy obrzęk.

Oprócz przyjemnego uczucia chłodu, PREL® blue ładnie pachnie, jest dyskretny, bo nie widać go pod ubraniem, a także nie zostawia na nim nieestetycznych śladów. Plaster jest łatwy do przyłożenia i bezbolesny przy usuwaniu. Zmieści się do plecaka czy kieszeni, więc można go mieć zawsze pod ręką.

Ciepło też  pomoże

Należy pamiętać,  że przyczyny bólu są różne. Mogą być spowodowane m.in. przez chorobę reumatyczną, grypę lub przeziębienie, zwichnięcia i stłuczenia, zmiany zwyrodnieniowe stawów czy po prostu przeciążenie.

Leczenie jest uzależnione od choroby podstawowej i często wymaga podawania leków w formie doustnej, czasem zastrzyków, jak również stosowanych miejscowo maści, żelów, plastrów zawierających substancje przeciwzapalne i rozgrzewające. Bardzo pomocne są również zabiegi rehabilitacyjne, ciepłe kąpiele, odpowiednie ćwiczenia fizyczne. W przypadku bólów pourazowych początkowo stosuje się ochładzanie bolącego miejsca, a dopiero później rozgrzewanie. Łagodzenie dolegliwości zależy od stopnia ich zaawansowania. Niezależnie jednak od przyczyny dolegliwości w leczeniu miejscowym bardzo pomocne mogą okazać się rozgrzewające hydrożelowe plastry  PREL® red z kapsaicyną i salicylanem glikolu. Nowoczesna technologia zapewnia szybki efekt terapeutyczny, umożliwiając przenikanie substancji aktywnych (kapsaicyny i salicylanu glikolu) do głębszych warstw skóry.  Kapsaicyna w kontakcie ze skórą pobudza receptory czuciowe (stąd uczucie ciepła), zaś salicylan glikolu ma silne miejscowe działanie przeciwzapalne. Plaster zmniejsza stan zapalny i przynosi ulgę. Jest pomocny w nerwobólach i bólach reumatycznych. Pełen efekt rozgrzewający osiąga się po 15 -30 minutach po jego aplikacji. PREL® red nie podrażnia ani nie odparza skóry, pozwalając jej oddychać. Ma przyjemny zapach, nie pozostawia śladów na ubraniu. Łatwo się odkleja, nie wywołując efektu depilacji, tak częstego przy stosowaniu tradycyjnych plastrów.

Zdrowe nogi podstawą  udanego dnia

Zaburzenia w narządzie ruchu rozwijają się powoli i łagodnie, co sprawia, że się do nich przyzwyczajamy. Dopiero z biegiem czasu występują  dokuczliwe dolegliwości bólowe, które mogą dotyczyć tkanki mięśniowej, stawów, tkanek okołostawowych, czy też tkanki nerwowej. Niewłaściwe ułożenie nóg podczas siedzenia i leżenia, wychłodzenie kończyn czy naciągnięcia mięśni podczas gwałtownego ruchu także powodują tego rodzaju ból. Odpoczywając staramy się przyjąć jak najwygodniejszą dla nas pozycję. Często wygoda nie jest łaskawa dla mięśni, powodując ich nadmierne przykurcze. Najlepszym przykładem jest fotel, w którym zajmujemy pozycję półleżącą, co powoduje przykurcz mięśni grupy kulszowo-goleniowej. Wygodnie jest nam także z nogą założoną na nogę, a w ten sposób powodujemy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Warto też pamiętać o bezpiecznym ułożeniu nóg podczas długiej pracy w pozycji siedzącej, a także o kilku minutowych przerwach dla rozluźnienia mięśni.

Pomocne mogą okazać  się delikatne masaże i ogrzewanie bolących miejsc (np. poprzez naklejenie plastra PREL® red). Jeśli bóle są uporczywe i nie ustępują lub są konsekwencją wypadku należy bezwzględnie udać się do lekarza. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości, powinniśmy zadbać o prawidłową, prostą postawę. Jednak jeśli już doświadczamy bólu, warto skorzystać z nowoczesnych sposobów walki z nim. Ulgę w powtarzających się dolegliwościach tego typu przynieść mogą innowacyjne plastry hydrożelowe.

Walka z bólem nigdy nie była łatwa, ale najnowsze osiągnięcia okazują się  nam niezwykle pomocne. Dziś już nie musimy pochłaniać  ton tabletek przeciwbólowych, które uszkadzają wątrobę  i żołądek, ani wsmarowywać kilka razy dziennie maści o przykrym zapachu, które brudzą nam ubrania. Warto zatem pamiętać, by mieć pod ręką niezwykle skuteczne plastry – rozgrzewające lub chłodzące, które pomogą zwalczyć ból w zależności od źródła dolegliwości.

Genexo Sp z o.o. jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą farmaceutyczną, założoną w 2002 r. Portfolio firmy stanowi szeroki wachlarz produktów obejmujący zarówno leki przepisywane z rekomendacji lekarza jak i preparaty OTC, wyroby medyczne i suplementy diety.

Genexo Sp. z o.o. wspiera działania Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu