Syntetyczna guma poprawia poziom bezpieczeństwa zajęć sportowych

Ludzie zaczynają  uprawiać sporty z różnych powodów – biegają, aby stracić na wadze, grają w golfa, aby pozbyć się stresu, lub nurkują, aby zaspokoić potrzebę przygody. Jednak – niezależnie od dyscypliny – entuzjaści sportu z całego świata zgadzają się, że muszą mieć bezpieczny sprzęt dobrej jakości. Jest on często zapewniany przez pozornie nieciekawy materiał wynaleziony 100 lat temu w Niemczech – gumę syntetyczną.

Właściwa guma stosownie do wymagań

Ten elastyczny, wszechstronny materiał naprawdę się sprawdza, gdy wykorzystuje się go z materiałami poddawanymi wysokim naciskom dynamicznym, jak w przypadku butów do biegania. Podczas biegu na kości i stawy działa siła trzy razy większa niż masa naszego ciała. „Aby zapewnić doskonałe wsparcie dla ruchu podczas biegania oraz chronić przed niewłaściwym naciskiem biomechanicznym, w wewnętrznej podeszwie wysokiej jakości butów umieszcza się różne kopolimery etylenu z octanem winylu. W okolicach pięty pomagają one zamortyzować nacisk, a w przedniej części stopy są one bardziej elastyczne, dzięki czemu pozwalają na przeniesienie pędu wytworzonego podczas biegu”, wyjaśnia Martin Mezger, ekspert w zakresie gumy w firmie LANXESS, która jest największym producentem gum syntetycznych na świecie. Dzięki współpracy z Niemieckim Uniwersytetem Sportu w Kolonii, grupa zajmująca się specjalistycznymi środkami chemicznymi z siedzibą w Leverkusen opracowała podeszwę o wielu elementach, która jest obecnie testowana przed wypuszczeniem jej na rynek. „Dodatkowo, guma z akrylonitrylem pozwala na uzyskanie właściwej przyczepności do biegania. Ten rodzaj sprawia, że zewnętrzna podeszwa wytrzymuje dłużej i doskonale nadaje się dla długodystansowców”, mówi Mezger.

Ponad 100 rodzajów gumy

Tymczasem w kombinezonach piankowych guma wykazuje właściwości uszczelniające. Specjalna guma chloroprenowa jest nie tylko wodo- i ozonoodporna oraz wysoce elastyczna, ale także odporna na zużycie wynikające z użytkowania. Według Mezgera, mniej więcej co drugi kombinezon piankowy jest wykonany z takiej gumy o specjalnym przeznaczeniu firmy LANXESS. Firma dysponuje ponad 100 rodzajami gumy w swojej ofercie i co roku zgłasza nowe patenty i wypuszcza nowe produkty na rynek. Gdy w roku 1909 Fritz Hofmann, urodzony w Thüringen chemik, wynalazł pierwszy proces wytwarzania gumy syntetycznej, na pewno nie przypuszczał, że jego wynalazek w kolejnych latach osiągnie tak wielki sukces. Od tej pory guma syntetyczna stała się niezastąpionym elementem w szeregu zastosowań, począwszy od butów do biegania i uszczelek do okien, a skończywszy na oponach samochodowych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu