Pierwszy portalowy serwis lokalizacyjny z API – docelu.pl

Docelu.pl to pierwszy polski portalowy serwis lokalizacyjny z API (ang. Application Programming Interface). Od teraz interaktywną mapę z licznymi funkcjonalnościami, jak wyszukiwanie adresów, wyznaczanie tras, wyszukiwanie POI (ang. Point of Interest), zaimplementować można na swojej stronie WWW.  

API to łatwy do wykorzystania komponent, umożliwiający wstawienie mapy na dowolną stronę WWW oraz tworzenie własnych, homogenicznych serwisów mapowych. – mówi Marek Chodor, twórca API docelu.pl. – API docelu.pl korzysta z tych samych zasobów mapowych co serwis docelu.pl, dostarczając najdokładniejsze mapy terytorium Polski, Europy i świata. Funkcjonalności skonfigurowane są w optymalny, dla większości przypadków użycia, sposób. Użytkownik otrzymuje domyślną konfigurację, której – na swojej stronie z komponentem mapy – w ogóle nie będzie musiał zmieniać.

API docelu.pl można wykorzystać wielorako, jednak służyć będzie przede wszystkim, w ocenie autorów wdrożenia, do celów komercyjnych, np.: do wstawienia mapy na stronę z informacją o kontakcie do przedsiębiorstwa, dostępności produktów firmy, czy lokalizacji sieci handlowej. Dzięki zaawansowanym możliwościom API docelu.pl administrator lub właściciel witryny będzie mógł udostępnić użytkownikom odwiedzającym jego stronę najnowsze, dostępne na świecie, rozwiązania z zakresu systemów GIS (ang. Geographic Information System).

Mapa zaimplementowana na stronie WWW oferuje wszystkie kluczowe funkcjonalności serwisu docelu.pl, w tym: wyszukiwanie adresów z dowolną dokładnością, wyszukiwanie POI, możliwość podpięcia własnej bazy danych POI, wyznaczanie tras z opcją konfigurowania używanych rodzajów dróg, degeokodowanie współrzędnych geograficznych na adres (użytkownik podaje tylko współrzędne geograficzne, a te zamieniane są na konkretny adres). To pierwsze tak zaawansowane API z unikalnymi funkcjonalnościami, których nie ma, bądź są trudne do zaimplementowania, np. na Google.

API docelu.pl to m.in. największa baza danych polskich POI; blisko milion rekordów, dostarczanych przez PKT, Emapę i użytkowników WP.pl. To także możliwość wyszukiwania POI w okolicy, w wybranym promieniu lub w prostokącie określonym współrzędnymi geograficznymi. – wyjaśnia Małgorzata Kaliszczak z Wirtualnej Polski, Kierownik Serwisów Lokalizacyjnych i Ogłoszeniowych – Dla wymienionych przeze mnie sposobów wyszukiwania istnieje też możliwość wyboru kategorii z rozbudowanego drzewa kategorii, np. szukanie wyłącznie w kategorii pomoc drogowa, banki i bankomaty, kina, itp.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu