Colliers doradzał przy sprzedaży Deloitte House

Firma Colliers International brała udział w największej transakcji roku 2009 na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej – sprzedaży warszawskiego budynku biurowego Deloitte House za  kwotę 117 milionów euro.  

Firma Colliers International brała udział w największej transakcji roku 2009 na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Centralnej i Wschodniej – sprzedaży warszawskiego Deloitte House za  kwotę 117 milionów euro. Jest to niedawno ukończony budynek biurowy klasy A, o łącznej powierzchni wynajmowanej 21.000 mkw, usytuowany w ścisłym centrum biznesowym Warszawy. Jest równocześnie pierwszym certyfikowanym zielonym budynkiem. Uroczyste otwarcie nieruchomości miało miejsce w tym miesiącu.

W transakcji sprzedaży Colliers reprezentował właściciela budynku, firmę  Skanska, piątą największą firmę budowlaną świata. Prawnym doradcą sprzedającego była kancelaria Clifford Chance. Kupującym był zlokalizowany w Niemczech fundusz zarządzany przez Deka Immobilien. Zarządcą budynku jest również Colliers International, a głównym najemcą – Deloitte, globalna firma oferująca szeroki wachlarz usług doradczych.

„Deloitte House jest najlepszym produktem w swojej klasie. Polska gospodarka natomiast po I kw. 2009 roku odnotowała największy wzrost gospodarczy wśród krajów Unii Europejskiej” – powiedział John Banka, Partner w Colliers International Poland, Dyrektor Działu Doradztwa Inwestycyjnego, odpowiedzialny za transakcję z ramienia firmy wraz z Neilem Gregory-Eavesem, Partnerem w Colliers International Poland i Dyrektorem w Colliers International CEE. Neil Gregory-Eaves tak skomentował transakcję: „Znając jakość, którą oferuje Skanska, dodając to tego doskonałą lokalizację oraz firmę Deloitte jako głównego najemcę, nowy właściciel budynku znajduje się w doskonałej sytuacji w kontekście długofalowego wzrostu.”

„Podczas gdy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie Centralno-Wschodniej pozostaje na niskim poziomie, globalna gospodarka zdaje się stabilizować, a my jesteśmy świadkami powracającego zainteresowania najlepszymi aktywami ze strony inwestorów instytucjonalnych i prywatnych, potwierdzonego coraz większą liczbą składanych ofert.” – dodaje Gregory-Eaves. „Do głównych graczy należy zaliczyć niemieckie instytucje finansowe, które wykazują rosnące zainteresowanie rynkiem polskim zarówno w aspekcie finansowania dłużnego, jak i inwestycji kapitałowych na rynku nieruchomości. Sprzedający zgłaszający zapotrzebowanie na kapitał skorzystają zapewne również z ponownie pojawiających się możliwości refinansowania, stanowiących atrakcyjną alternatywę dla sprzedaży, zwłaszcza biorąc pod uwagę oportunistyczne poziomy wycen zawarte w ofertach wysyłanych przez inwestorów w ostatnim okresie.”

Skanska oraz Deka podpisały przedwstępną umowę sprzedaży we wrześniu 2008. Budynek pierwotnie otrzymał nazwę Atrium City, jednak została ona zmieniona na Deloitte House, ze względu na głównego najemcę, firmę Deloitte, która wynajęła 14.600 mkw powierzchni biurowej. Sprzedaż budynku jest piątą co do wielkości na liście biurowców sprzedanych w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód i Afryka) od początku roku 2009, największą transakcją w Polsce, i jedną z 12 największych transakcji na świecie, zgodnie z danymi firmy badawczej Real Capital Analytics.

Colliers jest czwartą co do wielkości na świecie firmą świadczącą  usługi na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma jest silnie reprezentowana na rynkach Europy Centralnej i Wschodniej, także w Polsce, która w porównaniu do innych krajów UE, może się pochwalić stosunkowo dobrymi wynikami gospodarczymi. Wśród innych dobrych wskaźników makroekonomicznych, zadłużenie przypadające na mieszkańca w Polsce jest całkiem niskie w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.

W I kwartale 2009 roku Polska odnotowała wzrost gospodarczy na poziomie 0,8 %, mimo iż kraje sąsiedzkie dotknięte zostały recesją. Polski eksport, w tym jego dynamika wzrostu i wolumen stał się doskonałym przykładem sukcesu gospodarczego kraju należącego do byłego bloku państw komunistycznych. W roku 2008 Polska zajęła 22 miejsce na świecie z eksportem o wartości ponad 190 mld dolarów, wyprzedzając Australię i Indie, jak podaje CIA Factbook.

Firma Colliers International zauważyła potencjał Polski już ponad dekadę temu, otwierając swoje pierwsze biuro w Warszawie w 1997 roku. Obecnie posiada trzy oddziały: w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu