Koniec wąskiego gardła na Bemowie

W przyszłym tygodniu kierowcy pojadą bez przeszkód dwoma pasami ulicy Powstańców Śląskich przy ul. Szczotkarskiej. Przez pięć dni przebudowany zostanie ponad 200 metrowy odcinek ulicy, który przez długi czas był wąskim gardłem Bemowa.

Od lat kierowców jadących ul. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Połczyńskiej zatrzymywały światła na wysokości ul. Szczotkarskiej.  Ruch utrudniało zwężenie jezdni do jednego pasa ruchu, który dodatkowo zajmował część torowiska tramwajowego i każdy przejeżdżający tramwaj przy pomocy sygnalizacji świetlnej powodował korek.

Od kilkunastu dni trwają prace przy budowie nowej jezdni, dotychczas odbywały się one poza czynnym pasem ruchu i nie było dla kierowców żadnych utrudnień. Pierwotnie planowano etapowanie robót tak aby przez cały czas utrzymać czynny jeden pas ruchu, ale wtedy wszystkie prace zakończyłyby się w sierpniu. Wykonawca przebudowy, miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg, zaproponował  zmianę harmonogramu pozwalającą na wykonanie całego przedsięwzięcia w ciągu pięciu dni przy całkowitym zamknięciu dla ruchu ul. Powstańców Śląskich od ul. Sterniczej do ul. Połczyńskiej.

Jutro w nocy, tj. 3 lipca ok. godz. 22, ten odcinek ul. Powstańców Śląskich zostanie zamknięty. O ile deszczowa pogoda nie pokrzyżuje planów, samochody i autobusy ponownie pojadą tędy w czwartek 9 lipca rano. Tramwaje będą kursowały bez przeszkód. Wyłączony z ruchu odcinek ulicy można ominąć w kierunku centrum skręcając wcześniej w
ul. Górczewską a w kierunku ul. Połczyńskiej ulicami Człuchowską, Lazurową i Szeligowską.

Przebudowany zostanie odcinek ul. Powstańców Śląskich o długości 220 m od ul. Sterniczej w kierunku ul. Połczyńskiej, a nie tylko fragment na wysokości posesji blokującej wcześniej drogę. Na pozostałym odcinku, aż do skrzyżowania z ul. Połczyńską, wyremontowana zostanie nawierzchnia dotychczasowej jezdni. Powstaną dwa pełne pasy ruchu jezdni zachodniej (w kierunku ul. Połczyńskiej), odwodnienie, chodnik i ścieżka rowerowa, oświetlenie uliczne. Zmodernizowane zostaną przejścia dla pieszych przez ul. Sterniczą i ul. Szczotkarską oraz wjazd do stacji paliw. Posadzone zostaną drzewa i krzewy. Prace wykończeniowe mogą potrwać dłużej, ale ruch drogowy ma być ponownie puszczony w założonym terminie.

Po wielu latach nieudanych prób porozumienia się z właścicielami nieruchomości, poszerzenie ulicy umożliwiła tzw. specustawa drogowa. W oparciu o jej przepisy, 28 lipca 2008 r. Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz – Waltz wydała decyzję o lokalizacji drogi, a w październiku 2008 r. na wniosek Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych wydane zostało pozwolenie na budowę. Pomimo dysponowania przez ZMID ostateczną decyzją lokalizacyjną, przenoszącą własność działki na miasto, dotychczasowi właściciele odmówili udostępnienia terenu koniecznego do poszerzenia drogi. Wówczas zapadła decyzja o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Prace przy budowie brakującego fragmentu jezdni ruszyły 14 maja.

Szczegółowe informacje o utrudnieniach w ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym http://inwestmapa.um.warszawa.pl/ (bezpośredni link znajduje się na stronie urzędu miasta www.um.warszawa.pl).

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu