Raport Money.pl: OFE zarabiają mniej niż ZUS. Jest ranking najlepszych funduszy

Od początku istnienia OFE najlepszy fundusz emerytalny zarobił dla swoich członków 33,7  proc. W tym czasie składki odkładane w ZUS urosły o 51 proc.

Jak wynika z analizy Money.pl najlepszym Otwartym Funduszem Emerytalnym jest OFE Generali. Na koniec czerwca kapitał zarządzany przez ten fundusz urósł od początku 2000 roku o niecałe 34 procent.

Choć to jedynie około 3,6 proc. w skali roku. To i tak jest to wynik lepszy niż trzy miesiące wcześniej. Wtedy również najlepszy OFE Generali zarobił na przyszłe emerytury dla swoich członków jedynie 22 procent.

Po raz kolejny okazało się, że stopa zwrotu najlepszego OFE jest niższa od waloryzacji składek, które w ramach I filaru są przekazywane do ZUS. W latach 2000-2008 ta część składki wzrosła w sumie o 51,9 procent.

A z racji tego, że wskaźnik waloryzacji nie może mieć wartości ujemnej, dlatego wiadomo, że w tym roku będzie on na wyższym poziomie niż na koniec 20008 roku.

Co prawda w drugim kwartale tego roku  OFE poprawiły swoje wyniki to i tak są one dużo gorsze od tych osiąganych w latach 2006-2007.

Wtedy najlepszy OFE Polsat wypracował dla swoich członków prawie 60 proc. w siedem lat. Jeszcze lepiej radził sobie ten fundusz rok wcześniej, gdy stopa zwrotu wyniosła prawie 64 procent.  Nawet najgorszy wówczas OFE Aegon radził sobie lepiej niż najlepszy obecnie OFE Generali.

OFE Generali zarobił najwięcej

Ile dla przyszłych emerytów zarobił najbardziej zyskowny dziś OFE Generali? Gdyby od stycznia 2000 do czerwca 2009 roku – czyli przez 114 miesięcy – na konto w OFE wpływało regularnie 100 zł, to na koniec tego okresu wartość zgromadzonych środków wyniosłaby nieco ponad 15242 złotych. Daje to 33,7 proc. zwrotu z kapitału gromadzonego przez 9,5 roku w tym funduszu.

Ponad 30 proc. zysku wypracowały także OFE Polsat, Allianz i AIG. Najgorzej w tym czasie radziły sobie:  OFE Bankowy, Warta i Aviva – czyli dawny  Commercial Union. Składki przekazane do tego ostatniego wzrosły od początku 2000 roku o mniej niż o 25 procent.

Wyniki osiągnięte teraz przez Fundusze są i tak o wiele lepsze od tych z końca marca. Wtedy  najlepszy – tak jak teraz – OFE Generali miał stopę zwrotu na poziomie 22 proc. Aktywa tylko w dwóch funduszach wzrosły o więcej niż 20 proc. A w przypadku najgorszego – podobnie jak teraz – OFE Aviva tylko o nieco ponad 15 procent.

http://www.money.pl/fundusze/raporty/artykul/ofe;zarobily;mniej;niz;zus;ale;dystans;maleje,77,0,487245.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu