Infrastruktura IT a organizacja dużych wydarzeń, takich jak COP 14 czy europejskie spotkanie Taizé

Sieć teleinformatyczna Międzynarodowych Targów Poznańskich złożona jest z setek kilometrów kabli i światłowodów, 4 stałych przyłączy internetowych, ponad 5 tys. gniazd, 1 tys. specjalistycznych urządzeń i komputerów oraz  1 tys. telefonów przenośnych i stacjonarnych pracujących w różnych technologiach. Nad wszystkimi tymi elementami czuwa specjalnie do tego powołany Zespół Informatyki MTP składający się z 21 osób. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze ICT Poznańskie Targi mogą realizować nawet największe światowe wydarzenia. Konferencja ONZ w sprawie Zmian Klimatu – COP 14 oraz organizowane przez Centrum Kongresowe Poznań Europejskie Spotkania Młodych Taizé są na to najlepszym dowodem.

Nie od dzisiaj wiadomo, że każda nowoczesna firma zmuszona jest regularnie aktualizować  i usprawniać funkcjonujące w niej systemy informatyczne. Z tego powodu w trakcie ostatniej dekady specjalny zespół MTP odpowiedzialny za sprawy ICT na bieżąco wprowadzał zmiany w zakresie nowych technologii i dostosowywał je do wzrastających zapotrzebowań. Przez minione 10 lat zorganizowaliśmy ponad 100 konkursów ofert, kupiliśmy wiele aplikacji, setki komputerów, kilkaset zaawansowanych urządzeń sieciowych oraz zbudowaliśmy połączenia kablowe i bezprzewodowe. Obecnie świadczymy 65 różnorodnych usług ICT zarówno dla klientów, jak i dla pracowników MTP – mówi Krzysztof Ślatała, Dyrektor ds. Informatyki.

Dzięki ciągłemu usprawnianiu sieci komputerowej i zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań z zakresu teleinformatyki Międzynarodowe Targi Poznańskie to jedyny polski ośrodek targowy, który ma możliwość zorganizowania najważniejszych światowych wydarzeń. Sztandarowym przykładem jest Konferencja COP 14, która odbyła się na terenie MTP w grudniu 2008 roku. Na czas Szczytu Targi Poznańskie rozszerzyły swoją infrastrukturę teleinformatyczną, dzięki czemu zapewniły środowisko pracy dla użytkowników blisko 2,5 tys. komputerów, sieć WiFi pozwalającą na nieprzerwaną komunikację głosową VoIP dla 250 osób przy zapewnieniu sprawnej pracy 1,5 tys. laptopów. Na terenie Konferencji poprowadzono 150 kilometrów dodatkowych kabli i światłowodów oraz podłączono 350 różnych urządzeń sieciowych.

Z myślą o potrzebach blisko 1 tys. dziennikarzy, którzy gościli na poznańskim szczycie, uruchomiono nowoczesne centrum prasowe wyposażone w komputery, stały dostęp do Internetu, linie ISDN, system wideokonferencyjny oraz przyłącza sygnałów audio/video w jakości cyfrowej. Ponadto, zapewniono też obsługę sygnału satelitarnego emitowanego na potrzeby TV i radia z całego świata oraz serwis internetowej transmisji video (webcast). Nowość stanowiło unikalne archiwum VoD (video on demand) dla wydarzeń konferencyjnych, przy którym wykorzystano najnowsze dostępne na rynku osiągnięcia technologiczne. Archiwum pozwala na swobodne i szybkie poruszanie się po bardzo długich transmisjach wraz z pełną synchronizacją materiałów uzupełniających, takich jak np. slajdy prezentacji multimedialnej.

Niedługo Międzynarodowe Targi Poznańskie po raz kolejny będą miały szansę udowodnić,  że ich infrastruktura teleinformatyczna jest najlepsza w Polsce. Równie dużym wydarzeniem jak COP 14 będą Europejskie Spotkania Młodych Taizé, które odbędą się na terenie MTP w dniach 29 grudnia – 2 stycznia. Spodziewamy się, że na tę okoliczność przyjedzie do Poznania nawet 40 tysięcy gości, zarówno z kraju, jak i z zagranicy – mówi Sabrina Żymierska z Centrum Kongresowego Poznań. Pod względem teleinformatycznym jesteśmy do tego wydarzenia przygotowani. Dołożymy wszystkich starań, aby tym razem spisać się równie dobrze – dodaje Krzysztof Ślatała.

W ostatnim czasie na terenie MTP wdrożono nowoczesny system zarządzania bezpieczeństwem ICT, który ma na celu sprawne nadzorowanie sieci teleinformatycznej. System ten, jako kontrolujący ruch sieciowy oraz konfigurację poszczególnych urządzeń, ma duże znaczenie nie tylko w sensie technicznym, ale również w aspekcie prawnym.

W planach Międzynarodowych Targów Poznańskich jest dalsze udoskonalanie zaplecza teleinformatycznego. W najbliższej przyszłości będziemy kontynuować automatyzację procesów, co usprawnia obsługę klienta i poprawia efektywność naszej pracy. Aktualnie wdrażamy system kontroli dostępu do poszczególnych stref targowych i konferencyjnych oraz sieć WiFi pokrywającą sygnałem wysokiej jakości cały szesnastohektarowy obszar MTP. Rozbudowaliśmy także zakres naszych usług o cyfrową transmisję sygnałów wizyjnych w dowolne miejsce naszej sieci IP. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia przygotowania do obsługi dużych wydarzeń oraz pozwala zaoszczędzić na budowie „jednorazowych” instalacji – podkreśla Ślatała.

W dobie, gdy usprawnienia technologiczne odgrywają w biznesie coraz ważniejszą rolę, zastosowane przez MTP rozwiązania z zakresu teleinformatyki oraz współpraca ze sprawdzonymi, najlepszymi partnerami zapewniają poznańskiej firmie znaczącą przewagę nad konkurencją. Jednak, jak mówi Krzysztof Ślatała: Warto pamiętać, że od samej technologii dużo ważniejsze jest wieloletnie doświadczenie organizacyjne MTP, które sprawia, że poznański ośrodek targowy jest jednym z nielicznych polskich obiektów w pełni przygotowanych do goszczenia najważniejszych światowych wydarzeń.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu