Raport tygodniowy Inwestycje.pl – Decyzja RPP nie wpłynęła na razie na oprocentowanie lokat

Rada Polityki Pieniężnej, 24 czerwca,  po raz kolejny w tym roku obniżyła stopy procentowe. Automatycznie spadło maksymalne oprocentowanie produktów kredytowych. Nie spadło natomiast oprocentowanie lokat- niektóre banki gwarantują za nie powyżej 7% w skali roku.Co w ciągu minionego tygodnia zmieniło się w bankowości dla klientów indywidualnych?

Depozyty

1.Lokaty

Alior Bank wprowadził do oferty 10-miesięczną lokatę ze stałym oprocentowaniem 7,00% w skali roku. Minimalna kwota lokaty wynosi 1 tys. zł, a maksymalna – 50 tys. zł. Lokatę można otworzyć w oddziale banku, przez Internet oraz- w przypadku klientów Alior Banku- telefonicznie. Oferta dostępna jest od 22 czerwca do 31 lipca br.

GETIN Bank wprowadził – 22 czerwca  – nową ofertę depozytową. Jedną z nowości w ofercie jest „Lokata codzienna”. Maksymalna wartość lokaty to 14 tys. zł, a oprocentowanie wynosi 6,00% w skali roku.  Z uwagi na niską kwotę depozytu naliczenie odsetek nie jest objęte podatkiem od dochodów kapitałowych nawet w przypadku automatycznego odnawiania lokaty w okresie dwunastu miesięcy. Zysk z odsetek od tej lokaty jest porównywalny z uzyskiwaniem dochodów od lokat na dłuższe okresy oprocentowanych na 7,40%. Każdy z klientów może założyć dowolną ilość lokat tego typu. Dodatkowo GETIN Bank podwyższył oprocentowanie lokaty 4- miesięcznej do 7,00% w ujęciu rocznym. Taką stawkę klient może uzyskać pod warunkiem, że jest obecnym depozytariuszem banku i zdecyduje się ulokować w nim nowe środki w wymaganej przez bank kwocie, bądź zdecyduje się założyć pakiet e-Getin, lub zdecyduje się w okresie trwania promocji ulokować kwotę ponad 500 tys. zł. GETIN Bank przygotował również ofertę „Lokata z kartą”. Zyski odsetkowe z tytułu lokaty trzymiesięcznej oraz premia w wysokości 0,75% od kwoty depozytu, za skorzystanie przez klienta z dwóch produktów bankowych (lokaty oraz karty kredytowej) pozwoli osiągnąć efektywność z tej inwestycji porównywalną do lokaty oprocentowanej na 7,2% w skali roku. Premia zostanie wypłacona po aktywowaniu karty kredytowej.

Produkty strukturyzowane

Deutsche Bank PBC i Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie EUROPA SA rozpoczęły subskrypcję nowego produktu strukturyzowanego z gwarancją kapitału db Gwarancja – Zasoby Naturalne. 3- letni produkt inwestycyjno- ubezpieczeniowy oferuje możliwość osiągania zysków w oparciu o strategię inwestycyjną globalnego rynku metali, surowców rolnych i energetycznych – BNP Paribas COMAC Long Short IsoVol 8 Excess Return. Na koniec okresu ubezpieczenia partycypacja w zyskach z indeksu wyniesie od 80% do 100%, przy czym ostateczna wartość wskaźnika partycypacji zostanie ustalona na dzień przed zakończeniem subskrypcji. Bez względu na koniunkturę na rynku surowców, inwestor otrzyma w dacie zapadalności produktu, czyli na koniec okresu ubezpieczenia, zwrot 100% składki zainwestowanej, tj. kapitału pomniejszonego o opłatę wstępną. Minimalna wysokość składki to 2 tys. zł, a wysokość opłaty wstępnej – 0,5%. Subskrypcja potrwa od 22 czerwca do 16 lipca br.

Inwestorzy mogą także dokonać alokacji w db Gwarancję Zasoby Naturalne w opcji łączonej z depozytem. db Duet Korzyści to oferta łącząca w sobie 1- lub 3-miesięczną nieodnawialną lokatę o stałym oprocentowaniu wynoszącym odpowiednio 10,00% dla lokaty zakładanej na 1 miesiąc oraz 7,00 % dla lokaty 3-miesięcznej (co najwyżej 80% wkładu) oraz 3-letniego produktu db Gwarancja – Zasoby Naturalne (co najmniej 20% wkładu). Minimalna kwota dla tego rozwiązania wynosi 10 tys. zł. db Duet Korzyści jest ofertą skierowaną do posiadaczy konta osobistego w Deutsche Banku. Oferta obowiązuje do 16 lipca 2009 roku.

Produkty kredytowe

ING Bank Śląski obniżył oprocentowanie Pomarańczowej karty kredytowej VISA o 1,00 p.p. (z 21% do 20% w skali roku).  Nowa stawka obowiązuje od 25 czerwca br. Oprocentowanie pozostałych kart kredytowych dla klientów indywidualnych pozostało bez zmian.

Oprocentowanie kredytów spadło również w Banku Pocztowym. Od 25 czerwca Kredyt Raz Dwa jest teraz oprocentowany na 20% w ujęciu rocznym (spadek z 21%), podobnie jak kredyt gotówkowy na kwotę do 7,5 tys. zł.

LUKAS Bank obniżył natomiast oprocentowanie kart kredytowych, zarówno standardowych, jak i tych wydawanych wspólnie z partnerami handlowymi. Na kartach Visa Classic, Visa Cyfra+, Visa Silver, Maxima PLUS oraz Maxima, oprocentowanie spadło z 21% do 20%. LUKAS Bank obniżył również oprocentowanie kart kredytowych wydawanych wspólnie z: Tesco (z 21% do 19,90%), Auchan (z 20,90% do 19,90%), Leroy Merlin (z 21% do 20%), Castorama (z 21% do 20%), Hypernova (z 21% do 20%), Real (z 21% do 20%), Carrefour (z 20,99% do 20%) i E. Leclerc (z 21% do 20%). Spadło także oprocentowanie karty kredytowej FURORA (z 21% do 20%).

Podobne decyzje podjęły również następujące banki: Alior Bank, AIG Bank, Bank BPH, BZ WBK, Cetelem Bank, Citibank Handlowy, db kredyt, DnB NORD, Dominet Bank, GE Money Bank, GETIN Bank, Invest-Bank, Meritum Bank, PKO BP, Raiffeisen Bank oraz Santander Consumer Bank.

Decyzje banków to efekt obniżki stóp procentowych, która miała miejsce 24 czerwca br. Wysokość maksymalnych odsetek musi być bowiem równa czterokrotności stopy lombardowej NBP. Po ostatnim cięciu stóp stopa lombardowa wynosi 5,00%, co oznacza, że oprocentowanie kredytu nie może przekroczyć 20,00%.

Justyna Niedzielska

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu