Ukraina wyprzedza Polskę – jako pierwsza oddała stadion i ma najlepszą wódkę.

Polska wódka, podobnie jak francuski szampan czy szkocka whisky – to ikona. Od stuleci znana  i ceniona za swą jakość oraz wyborny smak, zdobyła uznanie i rzesze entuzjastów na wszystkich kontynentach świata. Jednak tegoroczna edycja toruńskich degustacji wódek czystych, organizowanych przez magazyn Rynki Alkoholowe, usankcjonowała nowy porządek rzeczy. Za najlepsze, w różnych kategoriach cenowych, uznano wódki producentów z Ukrainy i Rosji. Złoto otrzymały Nemiroff Wheat, Parliament oraz Nemiroff Lex. Do konkursu przystąpiło 9 firm produkujących i importujących alkohole, wystawiając 13 produktów.

W toruńskim hotelu Mercure-Helios, 15 maja br.,  już po raz trzeci przeprowadzono degustację wódek czystych. Podobnie jak wcześniejsze edycje, konkurs odbył się z inicjatywy magazynu branżowego „Rynki Alkoholowe”. Testom eksperckim poddano 13 produktów zarówno krajowych, jak i importowanych. Degustacja odbyła się „w ciemno”, a zgłoszone produkty podzielono według 3 kategorii cenowych za 0,5-litrową butelkę alkoholu: 1. kategoria – do 25 zł; 2. kategoria – od 25 do 50 zł i 3. kategoria – powyżej 50 zł.

Alkohole oceniała 5-osobowa komisja, złożona z niezależnych ekspertów z branży alkoholowej: Ryszard Berent – prezydent Stowarzyszenia Polskich Barmanów, juror polskich i międzynarodowych konkursów barmańskich; Wojciech Bosak – degustator, dziennikarz pism branżowych, znawca wina, członek Akademii Wina i Polskiego Instytutu Winorośli i Wina; Michał Jancik – sommelier, wykładowca w Galicyjskiej Szkole Smaku; Mariusz Kapczyński – dziennikarz i krytyk winiarski, stały współpracownik pism branżowych, prowadzący kursy i szkolenia winiarskie oraz Jerzy Warlikowski – dyrektor i wiceprezes zarządu Wydawnictwa Kartel Press SA, wydawcy miesięcznika „Rynki Alkoholowe”, znawca i koneser alkoholi.

W celu uzyskania niezależnych wyników konkursu, walory produktów oceniane były w tzw. „ślepym teście”. Podczas degustacji, trunki oznaczone zostały wyłącznie numerem porządkowym, a kwalifikacja przeprowadzona została na podstawie wrażeń wzrokowych, smakowych i tzw. impresji końcowej. Tak sprofilowana ocena produktów pozwoliła na uzyskanie obiektywnego werdyktu, na który nie miały wpływu żadne aktywności marketingowe producentów wódek (kolor etykiety, kształt butelki etc.), ale wyłącznie jakość produktów.

Najlepsze oceny uzyskały wódki producentów z Ukrainy i Rosji – Nemiroff Wheat w kategorii cenowej do 25 zł, za przejrzystość i ciekawą kompozycję nut owocowych;  Parliament – od 25 do 50 zł, za klarowność, męskość i ostry charakterystyczny smak dominujący nad zapachem oraz Nemiroff Lex – powyżej 50 zł, za klarowność, własny styl, bukiet i smak. Produkty nagrodzono Złotymi Medalami Degustacji Wódek Czystych. I choć poziom degustowanych produktów był wyrównany, zastanawia fakt braku nagród dla polskich wyrobów…

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu