Nordea Bank Polska awansuje w rankingu największych instytucji finansowych

O pięć pozycji awansował Nordea Bank Polska w zestawieniu największych polskich instytucji finansowych. Spośród czołówki zestawienia bank wyróżnia największy przyrost zysku netto.

W tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej oceniającym krajowe instytucje finansowe pod względem sumy bilansowej na koniec 2008 r. Nordea Bank Polska uplasował się na 22. miejscu – o pięć pozycji wyżej w stosunku do zestawienia za 2007 r. Awans ten odzwierciedla 54-procentowy przyrost sumy bilansowej (osiągnęła ona poziom 15,8 mld zł), jaki bank osiągnął w ubiegłym roku.

Rewelacyjny, bo ponad 93-procentowy, wzrost zysku netto pozwolił bankowi pokazać najwyższą dynamikę wyniku netto spośród 25 największych instytucji finansowych sklasyfikowanych przez Rzeczpospolitą.

Mocną pozycję Nordea Bank Polska w gronie najważniejszych instytucji finansowych w Polsce potwierdzają też najnowsze zestawienia przygotowane przez Gazetę Bankową. W rankingu dynamiki (oceniał on wzrost funduszy własnych, przychodów, wyniku operacyjnego, depozytów i kredytów) Nordea uplasowała się na drugim miejscu w kategorii „Banki duże”. W tej samej kategorii Nordea została sklasyfikowana na 6. miejscu w rankingu struktury portfela i 11. w zestawieniu oceniającym efektywność działania.

– Podwoiliśmy zysk netto, o ponad połowę zwiększyliśmy sumę bilansową, poprawiliśmy wskaźnik efektywności koszty do dochodów aż o 9 punktów procentowych. To wszystko pokazuje, że Nordea Bank Polska jest znaczącym bankiem w gronie największych polskich instytucji finansowych – powiedział Włodzimierz Kiciński, prezes zarządu Nordea Bank Polska.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu