Prasa w Polsce o sytuacji wewnętrznej w Iranie

Wydarzenia ostatnich tygodni w Iranie, kolejny raz, zwróciły uwagę całego świata na Bliski Wschód. Zamieszki wewnętrzne w tym kraju, mimo licznych trudności (wielu dziennikarzy zostało zmuszonych do opuszczenia kraju), są na bieżąco relacjonowane przez media na całym świecie.

Nie inaczej jest w Polsce. Od 15-go (pierwsze wydania gazet w Polsce, gdy znane były wyniki irańskich wyborów) do 26-go czerwca w dziennikach ogólnopolskich ukazało się sto sześćdziesiąt pięć artykułów, w których podejmowany był temat obecnej sytuacji wewnętrznej w Iranie.

Mimo, że temat ten podejmowały wszystkie ogólnopolskie dzienniki, nie wszystkie robiły to z takim samym zainteresowaniem.

Najwięcej artykułów, ukazało się w dzienniku „Polska The Times” (trzydzieści osiem), „Gazecie Wyborczej” (trzydzieści sześć), „Dzienniku” (dwadzieścia dziewięć) i „Rzeczpospolitej” (dwadzieścia osiem). Dla porównania dziennikarze „Super Expressu” tylko dwukrotnie zajęli się tym tematem.

Interesującym aspektem ostatnich wydarzeń w Iranie jest rola, jaką odgrywa w nich Internet. Manifestanci organizowali się za pomocą Internetu, i relacjonowali przebieg zajść na prowadzonych przez siebie blogach. Dzięki filmom zamieszonym przez Irańczyków w Internecie świat mógł zobaczyć krwawe tłumienie manifestacji. Było to o tyle ważne, że od początku władze irańskie utrudniały lub uniemożliwiały pracę korespondentom mediów zagranicznych.

Nic dziwnego, że temat Internetu dość często pojawiał się w artykułach relacjonujących wydarzenia irańskie. Jedna trzecia omawianych artykułów (pięćdziesiąt pięć) powołuje się na Internet lub omawia jego rolę. Często podejmowanym tematem jest także rola świata zachodniego w blokowaniu Internetu w Iranie.

W badanym okresie, można zauważyć dwa momenty wzmożonego zainteresowania sytuacją w Iranie. Pierwsze nastąpiło w pierwszych trzech dniach po ogłoszeniu wyniku wyborów, gdy media donosiły o możliwym ich sfałszowania, pierwszych manifestacjach i pierwszych ofiarach śmiertelnych. Najwięcej artykułów pojawiło się 17-go czerwca, gdy donoszono o ofiarach starć manifestantów z siłami porządkowymi, a także o decyzji Irańskiej Rady Strażników Rewolucji o ponownym częściowym przeliczeniu głosów.

Drugi moment zwiększonego zainteresowania tematem związany był z pojawieniem się w Internecie filmu ze śmiercią Nedy Agha-Soltan – szesnastoletniej dziewczyny zabitej przez żołnierza rządowej bojówki, a także z kolejnym krwawym stłumieniem manifestacji.

Dwa tygodnie po wyborach, choć sytuacja w Iranie jest nadal napięta, w Polskich mediach zauważyć można znaczny spadek zainteresowania tematem. 26-go czerwca w badanych dziennikach ogólnopolskich ukazało się jedynie sześć artykułów na ten temat.

Zespół NEWTON Media

Metodologia:

Analizą objęto artykuły, które pojawiły się w dziennikach ogólnopolskich: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, Polska The Times, Fakt, Super Express, Trybuna i Nasz Dziennik, między 15, a 26 czerwca 2009 roku, w których omawiana była obecna sytuacja wewnętrzna w Iranie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu