Zamek Królewski w Warszawie uhonorowany nagrodą Trane Energy Efficiency Leader Award

Zamek Królewski w Warszawie – Sprawna Infrastruktura Pozwalająca Oszczędzać Energię, Lepiej Dbać o Sztukę oraz Zwiększyć Komfort Odwiedzających — Historyczny Budynek Uhonorowany Nagrodą.

Trane Energy Efficiency Leader Award

Wysokie koszty energii i utrzymania wraz z rosnącą liczbą odwiedzających, sięgającą już ponad 1,500 osób dziennie, to tylko kilka wyzwań, przed którymi stanął Zamek Królewski w Warszawie – budynek nierozerwalnie związany z historią miasta i Polski.

Szansa – usprawnienie budynku i systemów komfortu, aby zaoszczędzić energię, stać się bardziej ekologicznym i co najważniejsze, być w stanie lepiej chronić bezcenną, zabytkową sztukę przechowywaną na Zamku.

Wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu Komisji Europejskiej p.t. „Wydajność energetyczna muzeów i ekologia w odremontowanych i nowych budynkach muzealnych”, pokazują, że wydajne energetycznie rozwiązania mogą pozytywnie wpłynąć na działanie muzeów, takich jak Zamek Królewski. Poprzez zastosowanie takich rozwiązań, muzea i budynki dziedzictwa narodowego mogą osiągnąć oszczędności energii sięgające nawet ponad 35 procent i zredukować emisję gazów cieplarnianych o ponad 50 procent.

Zamek Królewski w Warszawie dokonał ulepszeń infrastruktury, na które złożyły się między innymi nowe zewnętrzne agregaty chłodnicze i system klimatyzacyjny. W połączeniu z zastosowaniem planu serwisowego, gwarantującego nieprzerwane działanie, zaowocowało to zwiększeniem operacyjnej i energetycznej wydajności, zapewniło niezawodność systemu i zmniejszyło emisję gazów cieplarnianych. Najważniejszym jednak jest to, że nowy system stabilizuje warunki operacyjne muzeum i zapewnia komfort dla odwiedzających „Zamek Królewski jest przykładem, że nie tylko nowe i nowoczesne budynki mogą być wydajne energetycznie i proekologiczne. Także takie historyczne i symboliczne budowle jak nasza mają się czym pochwalić.”, powiedział Marek Kasprzak, dyrektor techniczny Zamku Królewskiego. „Bycie instytucją o znaczeniu historycznym sprawia, że naszym obowiązkiem, ale i wyjątkowym przywilejem, jest możliwość gwarantowania najlepszych możliwych warunków dla odwiedzających, co nierozerwalnie wiąże się z utrzymaniem idealnego środowiska dla dzieł sztuki, które przechowujemy.”


Nagroda dla Zamku  Królewskiego

W uznaniu podjętych działań zmierzających do ulepszenia wydajności energetycznej i operacyjnej oraz proekologicznego postępowania, Zamek Królewski zostaje uhonorowany “Trane Energy Efficiency Leader Award”.

Nagroda ta przyznawana jest budynkom, które wykazały się inicjatywą poprawy swoich energetycznych i operacyjnych środowisk oraz podejmują aktywne działania w kierunku zastosowania rozwiązań ekologicznych.

Szczegóły dotyczące wręczenia nagrody:

  1. Jean-David Soual, wiceprezes Trane wręczy nagrodę  Panu Sławomirowi Kwiatkowskiemu, Kierownikowi Działu Inwestycji Zamku Królewskiego
  2. Wtorek, 30 czerwca 2009, godzina 13.00, Zamek Królewski w Warszawie

Wśród uczestników spotkanie będzie Pan Leszek Drogosz, Dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu