Za tegoroczny deficyt zapłacimy ponad 7 mld zł

Tagi:

Tegoroczna, 27-miliardowa dziura budżetowa, będzie kosztować podatników 7,1 miliarda złotych – obliczył Money.pl. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.

Podnoszenie deficytu budżetowego być może jest najmniej bolesnym sposobem na łatanie braków w państwowej kasie, nie można jednak stwierdzić, że to „bezkarna” metoda.

Zakładając, że cały tegoroczny deficyt zostanie sfinansowany w podobny sposób, jak rząd czynił to dotychczas, koszty będą kształtować się następująco:

Koszt spłaty 27 miliardów złotych przez 20 lat:

  1. – 4,7 miliarda złotych – odsetki od obligacji długoterminowych
  2. – 1,7 miliarda złotych – odsetki od obligacji krótkoterminowych
  3. – 0,7 miliarda złotych – odsetki od bonów skarbowych

Jak długo będziemy spłacać tegoroczną dziurę budżetową? Najszybciej ręce po zwrot zainwestowanych pieniędzy wyciągną posiadacze bonów skarbowych. Trzeba będzie spłacić je w ciągu 52 tygodni. Krótkoterminowe obligacje skarb państwa będzie musiał wykupić za dwa lub pięć lat. Długoterminowe, stanowiące w kredytowych planach rządu najmniejszą część, będą wykupowane za lat 10 i 20.

Z całą publikacją można się zapoznać w Money.pl pod adresem: http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/za;dziure;w;budzecie;zaplacimy;miliardy;odsetek,76,0,484940.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu