Pionierskie rozwiązanie w europejskich przewozach kolejowych: Pierwszy transport wolny od emisji dwutlenku węgla

W gamie usług transportowych DB Schenker znalazło się „zielone” rozwiązanie kolejowe, z którego mogą skorzystać klienci firmy. W praktyce oznacza to, że w przyszłości, na prośbę klienta, DB Schenker na wszystkich europejskich trasach, będzie prowadził przewozy kolejowe, wolne od emisji dwutlenku węgla. DB Schenker zapewni, że energia elektryczna, wykorzystana do przewozu, zostanie pozyskana do sieci elektrycznej Deutsche Bahn ze źródeł odnawialnych, np. hydroelektrycznych elektrowni wodnych.

Dla przykładu, na trasie z Hamburga do Monachium, klienci, korzystający z pociągu blokowego o wadze około 1000 ton, mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 20 ton w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami kolejowymi. W przypadku pojazdów ciężarowych ta różnica może wynieść nawet 55 ton CO2.

„Transport kolejowy z założenia jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku. Nasz europejski przewoźnik, DB Schenker Rail, od dawna należy do wiodących dostawców przyjaznych środowisku usług transportowych i logistycznych. Z naszą nową ofertą kolejową, pozbawioną emisji dwutlenku węgla, zrobiliśmy kolejny krok w przyszłość. Poprzez zakup potrzebnej ilości energii, generowanej przez odnawialne źródła energii, jesteśmy w stanie przewozić fracht koleją bez szkodliwego wpływu na klimat, co pomaga również naszym klientom znacznie ograniczyć ich negatywny wpływ na środowisko” – powiedział dr Klaus Kremper, Dyrektor Generalny DB Schenker Rail.

DB Schenker, będzie w stanie uniknąć emisji dwutlenku węgla w opisany powyżej sposób poprzez bezpośredni zakup energii elektrycznej, generowanej przez odnawialne źródła. W tym celu, dostawca usług DB Energie ustalił specjalny przydział energii wodnej. Klienci mogą zarezerwować produkt wolny od emisji dwutlenku węgla za dodatkową opłatą, nieznacznie przewyższającą koszt tradycyjnych produktów realizowanych koleją. Zużycie energii przez ten rodzaj transportu obliczane jest przy pomocy narzędzia – EcoTransIT. Narzędzie to dostępne jest w Internecie na stronie: www.dbschenker.com/ecotransit.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu