Czy bliski jest wschód inwestycji

W 2008 roku zagraniczni inwestorzy ulokowali w Polsce blisko 11 miliardów euro. To jednak prawie 34% mniej niż w roku 2007. Kwestia, jak dużo kapitału zagranicznego uda się pozyskać w tym roku pozostaje nadal otwarta. Coraz częściej mówi się jednak o rosnącym zainteresowaniu pieniędzmi płynącymi z Bliskiego Wschodu. Czy jest szansa, by biznesmeni z Zatoki Perskiej zintensyfikowali inwestycje w Polsce?

Szanse z Bliskiego Wschodu

Biorąc pod uwagę światowy kryzys gospodarczy, poszukiwanie nowych źródeł kapitału jest sprawą największej wagi. Globalizujący się rynek finansowy daje szerokie spektrum możliwości. Patrząc na polski rynek, największe zagraniczne zaangażowanie kapitałowe posiadają inwestorzy z państw Unii Europejskiej (w 2007 roku prawie 81%). Natomiast przedsiębiorcy z krajów Zatoki Perskiej w 2007 roku wydali w Polsce około 4,8 milionów euro, co stanowiło zaledwie 0,03% wszystkich inwestycji zagranicznych. Jednakże od tego czasu zainteresowanie kapitałem bliskowschodnim lokowanym w Polsce stale rośnie. Przedstawiciele polskiego rządu wielokrotnie odwiedzali Bliski Wschód, a w listopadzie do Arabii Saudyjskiej udaje się premier Donald Tusk. Niewątpliwie cieszy fakt, że zainteresowanie to okazuje się odwzajemnione. Szejkowie odwiedzają nasz kraj, zbierają informacje, prowadzą rozmowy, szukają partnerów biznesowych. Koncentrują się głównie na branży energetycznej, chemicznej, przemyśle kosmetycznym i nieruchomościach, ale podczas swoich wizyt wstąpili także do kilku polskich uzdrowisk, bynajmniej nie w celach leczniczych.

Bezpieczne nieruchomości

Dla biznesmenów z Bliskiego Wschodu polski rynek deweloperski nawet w kryzysie pozostaje stabilny – spadki cen nieruchomości w minionym okresie w Polsce były stosunkowo niewielkie w porównaniu z dramatyczną obniżką cen w krajach Bliskiego Wschodu.

Przykładem może być działalność funduszu Griffin Property Finance z arabskim kapitałem, wspierającym polskich deweloperów , czy fundusze Banku Shamil z Bahrajnu, inwestującego w nieruchomości w państwach rozwijających się, również w Polsce poprzez finansowanie działalności wrocławskiej firmy Verity Development. Zagraniczny kapitał zagwarantował wrocławskiemu deweloperowi stabilność finansową i pozwolił mu ma zainwestowanie na polskim rynku, w przeciągu 4 lat, ponad 105 mln euro. W okresie, gdy wielu inwestorów boryka się z brakiem płynności finansowej, Verity Development przygotowuje się do oddania do użytku kameralnego osiedla we Wrocławiu oraz kontynuuje i rozpoczyna kolejne inwestycje.

Bez obaw

Bliskowschodni kapitał nadal jest imponujący, a biznes oparty na zasadach zabraniających spekulowania pieniędzmi i czerpania korzyści z wirtualnych środków okazał się być bardziej odporny na skutki ogólnoświatowego kryzysu. Nie dziwi więc fakt, iż uznane światowe instytucje, takie jak Citygroup czy Credit Suisse Group, od lat korzystają ze wsparcia funduszy z Zatoki Perskiej. .

Polska staje przed olbrzymią szansą pozyskania wielomilionowego kapitału pochodzącego z Bliskiego Wschodu. Jest bowiem o co walczyć, a nasza oferta jest wyjątkowo atrakcyjna, gdyż wahania w polskiej gospodarce spowodowane kryzysem są, mimo wszystko, mniej odczuwalne niż u naszych sąsiadów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu