Dziecięca sztuka, która zmienia

przez | 24/06/2009

Tegoroczny Brave Festival wzbogaci się o nowy element – sztukę prezentowaną przez dzieci. W ramach Brave Kids, bo taką nazwę nosi projekt, we Wrocławiu wystąpią grupy z Ugandy, Rwandy i Nepalu. Festiwal rozpocznie się już na początku lipca.

Brave Festival to wydarzenie, którego ideą jest prezentowanie ginących i nieznanych w szerokich kręgach kultur. Od 5 lat odważnie prezentuje rytuały, obrzędy i wierzenia ludzi z najdalszych, zapomnianych zakątków świata. W tym roku organizatorzy postanowili pokazać także sztukę dziecięcą – najmłodszych wykluczonych społecznie, sierot, ofiar waśni polityczno-społecznych i głodu. Trzy grupy z Afryki i Azji zaprezentują swoją sztukę oraz przygotują wspólny występ zwieńczający festiwal.

Grupa dzieci z Nepalu pod opieką międzynarodowej fundacji ROKPA przedstawi spektakl pt. Od bezdomności do samodzielności. Występ zobrazuje historię ich życia w Himalajach i drogę, którą przeszły od samego dołu hierarchii społecznej – żebrujących dzieci ulicy. Udział w festiwalu pozwala im na otrzymanie statusu artysty i osiągnięcie, choćby na chwilę, wyższego miejsca w nepalskiej drabinie społecznej.

Breakdance Project Uganda zaprezentuje pokaz popularnego tańca nowoczesnego. Misją breakdancerów z Afryki jest pokonywanie barier pomiędzy zwaśnionymi plemionami w swoim państwie, poprzez wspólny, ponadplemienny taniec. Kultywowanie jednej z kilkudziesięciu tradycji w kraju mogłoby przez inną grupę etniczną zostać uznane za prowokację, natomiast breakdance jest uniwersalnym narzędziem przekazywania wartości zarówno w Ugandzie jak i na całym świecie.

Mizero Children of Rwanda to z kolei ambasadorzy pokoju w Afryce. Trawiona wojnami domowymi Rwanda jeszcze niedawno tonęła we krwi. Teraz ocalali ludzie są wobec siebie nieufni, chowają urazę i żywią nienawiść. Ocalałe w trakcie ludobójstwa sieroty, prowadzone przez Jean’a Paul’a Samputu, laureata nagrody Ambasadora Pokoju 2007 przyznanej przez Uniwersalną Federację Pokoju, podróżują po całej Afryce i głoszą poprzez sztukę, że jedynym środkiem prowadzącym do pokoju jest przebaczenie i miłosierdzie. W tym roku swoje Pieśni wybaczenia zaśpiewają w Polsce.

Tegoroczny Brave to ważne wydarzenie dla osób wrażliwych społecznie oraz poszukiwaczy nieznanych rytuałów i wierzeń. Możemy się spodziewać nie tylko  zaskakujących spektakli, ale przede wszystkim szczerości i autentyczności wykonania oraz niezapomnianych spotkań z gośćmi z najdalszych zakątków świata.

Brave Festival 3-11.07.09, Wrocław; Mizero Children of Rwanda, Pieśni wybaczenia – 4.07.09, godz. 17.00 Rynek; Rokpa Children from Nepal, Od bezdomności do samodzielności – 5.07.09, godz. 17.00 Teatr Pieśń Kozła; Breakdance Project Uganda, Wspólny język tańca – 6.07.09, godz. 17.00 Rynek;