Synology® prezentuje nowy, czterodyskowy serwer plików DS409 przeznaczony dla odbiorców domowych i firmowych grup roboczych

przez | 22/06/2009

Firma Synology® zaprezentowała nowy serwer plików DS409 – czterodyskowe urządzenie pamięci masowej typu NAS, przeznaczone zarówno dla użytkowników domowych, jak i firmowych grup roboczych, wymagających większej przestrzeni na komputerowe dane oraz poszukujących stabilności, niezawodności oraz dużej funkcjonalności.

synology_ds409-print-leftDS409 posiada procesor 1,2 GHz, 256 MB pamięci RAM DDRII, port sieciowy Gigabit LAN, dwa złącza USB 2.0 i jedno eSATA. Możliwość obsługi dysków twardych o pojemności do 2 TB sprawia, że urządzenie pomieści łącznie do 8 TB danych w trybie RAID 0 lub w systemie JBOD. W konstrukcji DS409 zminimalizowana została liczba użytych przewodów połączeniowych, co przekłada się na łatwą instalację dysków i większą stabilność systemu.

– Dysk sieciowy DS409 charakteryzuje się małym zapotrzebowaniem na energię – mówi Rosiel Lee, product manager w Synology. – Podczas codziennej pracy z czterema zainstalowanymi dyskami urządzenie pobiera tylko 42,9W, czyli znacznie mniej niż zużywa przeciętny serwer PC. Unikatowa funkcja programowania czasu włączania i wyłączania oraz hibernacja dysków twardych dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

Wbudowany w DS409 uchwyt na dyski obsługuje zarówno modele 3,5”, jak i 2,5”. W przypadku korzystania z dysków 2,5”, podczas codziennej pracy urządzenia wentylator odpowiedzialny za chłodzenie pozostaje wyłączony. Gdy temperatura wzrośnie, wentylator uruchamia się z małymi obrotami, co zmniejsza zużycie energii i minimalizuje wibracje, a w rezultacie nie naraża zainstalowanych dysków twardych na wstrząsy oraz wydłuża ich czas bezawaryjnej pracy.

Oprogramowanie sterujące Disk Station Manager 2.1 współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi, zapewnia integrację z Windows ADS, monitoring wideo i wygodną obsługę plików, a także udostępnia zaawansowany serwer FTP i serwer poczty elektronicznej. Różne metody wykonywania kopii zapasowej, w tym Encrypted Network Backup (sieciowy i szyfrowany), Local Backup (lokalny), Desktop Backup (z komputera), a także opcje RAID 1/5/6, chronią cenne dla każdego użytkownika dane.

Przygotowywany przez Synology system Disk Station Manager 2.2, który w wersji beta ukaże się w lipcu, a w wersji finalnej we wrześniu bieżącego roku, udostępni dodatkowe funkcje odpowiedzialne za bezpieczeństwo i backup. Wbudowana zapora sieciowa zagwarantuje możliwość ustalania reguł bezpieczeństwa, a użytkownicy komputerów Mac będą mogli korzystać z Apple Time Machine, jako aplikacji zapewniającej kopię bezpieczeństwa danych na serwerze DS409.

Przyjazna dla środowiska technologia i bogactwo funkcji nie wpływają na wydajność dysku sieciowego DS409. – Przeprowadzone w naszych laboratoriach testy wykazują, że w konfiguracji RAID 5, model DS409 osiąga prędkość 34 MB/s podczas uploadu w systemie Windows, a download 47 MB/s – dodaje Rosiel Lee. Potwierdza to, że DS409 jest godnym zaufania urządzeniem, dedykowanym do przechowywania kopii danych oraz współdzielenia plików, zapewniającym atrakcyjną relację pomiędzy wydajnością a ceną.

Dostępność

Model DS409 jest już dostępny w ofercie Synology.