Przejdź do treści

XIV Międzynarodowa Giełda Birofiliów w Żywcu

W dniach 19-20 czerwca 2009 r., na terenie Browaru w Żywcu, odbędzie się XIV już edycja Międzynarodowej Giełdy Birofiliów, największego w Europie Środkowo – Wschodniej, cyklicznego spotkania kolekcjonerów akcesoriów piwnych i miłośników piwa. Patronem wydarzenia jest marka Żywiec.

Międzynarodowa Giełda Birofiliów w Żywcu organizowana jest od 1996 roku, zawsze w połowie czerwca. Rokrocznie miłość do piwa i kultury związanej z jego konsumpcją przez dwa dni imprezy łączy tysiące ludzi z całej Europy.

Wydarzenie ma konwencję wielkiego piwnego święta – festiwalu dla wszystkich entuzjastów złocistego trunku. Jedynie podczas Giełdy Birofiliów można skosztować piw produkowanych nie tylko przez jedną z największych w Polsce grup piwowarskich – Grupę Żywiec, ale również piw warzonych przez piwowarów domowych i browary restauracyjne. To także wyjątkowa okazja dla pasjonatów piwa do wymiany przepisów, pamiątek, gadżetów, akcesoriów czy wydawnictw piwnych.

Żywieckiemu Festiwalowi towarzyszyć będzie w tym roku szereg wydarzeń, m.in. VII Konkurs Piw Domowych. W jego ramach przeprowadzony zostanie turniej na najlepsze piwo warzone przez domowych browarników. Dodatkowo, w ramach Giełdy odbędzie się także III Konkurs Piw Rzemieślniczych. Browary walczyć będą o nagrody w dwóch kategoriach: „Najlepsze Piwo Pszeniczne Roku 2009” oraz „Najlepszy Pilzner Roku 2009”.

Swoje podwoje, specjalnie z okazji święta piwoszy, otworzy interaktywne Muzeum Browaru Żywiec. Przez dwa dni, w godz. 10.00 – 16.00, wszyscy uczestnicy giełdy i festiwalu, będą mogli bezpłatnie zwiedzać całość muzealnych ekspozycji.

Muzeum Browaru Żywiec zlokalizowane jest w dawnych, wykutych w litej skale piwnicach leżakowych, na najniższym poziomie Browaru w Żywcu. Po przekroczeniu dębowych wrót, goście Muzeum dowiedzą się jak na przestrzeni lat zmieniały się metody produkcji i warzenia piwa, poznają ponad 150-letnią tradycję Browaru w Żywcu oraz historię marki piwa Żywiec.
W każdej z 18 sal, łącznie zajmujących powierzchnię 1,6 tys. m², zwiedzający poczują niezwykły klimat kolejnych epok – obejrzą m.in. wierną rekonstrukcję galicyjskiej karczmy, stare kadzie, w których wytwarzano piwo oraz pospacerują miejskimi uliczkami z XIX w. Dodatkową atrakcją programu będzie specjalnie przygotowany na tę okazję pokaz palenia słodu do portera.

Po wizycie w Muzeum wszyscy chętni odbędą podróż w towarzystwie przewodnika po zakamarkach samego Browaru Żywiec, poznając tajniki produkcji i degustując wytwarzane w nim żywieckie specjały piwne.

Na uczestników i gości tegorocznej XIV Międzynarodowej Giełdy Birofiliów czekać będzie mnóstwo dodatkowych atrakcji. W piątkowy wieczór w Piwiarni Żywieckiej wystąpi zespół BAYEROCK, z etniczną muzyką w klimacie folku bawarskiego. W programie znalazła się także wystawa fotograficzna Zapomniany Browar w Żywcu, konkurs degustacyjny Smakujemy piwa
w kategorii „Niespodzianka” i Konkurs Etykiet Piw Domowych. Na smakoszy czeka m.in. degustacja piw domowego wyrobu, piw belgijskich górnej fermentacji i niepasteryzowanych piw cieszyńskich.

Podczas Żywieckiego Festiwalu Piwnego, w sobotę 20 czerwca, odbędą się koncerty grup LIPS OF VIRGIN i  METANOIA. Gwiazdą Giełdy Birofiliów będzie zespół GOLDEN LIFE.

Festiwal zapowiada się nie tylko jako wydarzenie jedyne w swoim rodzaju, ale jest także znakomitą promocją miasta i regionu, o czym świadczy rosnąca co roku liczba gości. Ubiegłoroczną Giełdę odwiedziło ponad 3000 kolekcjonerów, piwowarów i entuzjastów piwa z 23 krajów.

Marka Żywiec, patron Międzynarodowej Giełdy Birofiliów, serdecznie zaprasza wszystkich amatorów złocistego trunku i dobrej zabawy!