Wirtualizacja sposobem na kryzys

Podczas HP Virtualization Forum eksperci Hewlett-Packard, Intel oraz VMware zaprezentowali, jak redukować wydatki firmy poprzez zastosowanie wirtualizacji i transformację infrastruktury IT.

Podczas konferencji HP Virtualization Forum, która odbyła się 16 czerwca w Warszawie, eksperci Hewlett-Packard, Intel oraz VMware przedstawili rozwiązania, które mogą pomóc przedsiębiorstwom w racjonalizacji wydatków na infrastrukturę IT w okresie spowolnienia gospodarczego. Blisko stu uczestników konferencji, głównie kadra zarządzająca największych firm sektora bankowego, telekomunikacyjnego, usług oraz przemysłu, miało okazję dowiedzieć się, jakie korzyści przynoszą rozwiązania wirtualizacyjne z wykorzystaniem najnowszych technologii z portfolio HP: serwerów HP BladeSystem i HP ProLiant G6 oraz macierzy iSCASI HP Lefthand. O swoich doświadczeniach we wdrażaniu zaawansowanych rozwiązań wirtualizacyjnych klasy enterprise opowiedział również Maciej Kuźniar, Dyrektor Zarządzający Centrum Usług Internetowych K2 Internet SA. Konferencję zakończył Virtual Demo Show, czyli unikalny pokaz możliwości rozwiązań oferowanych przez HP, na żywo.

Kryzys przyspiesza rozwój wirtualizacji

Trudny czas recesji, a tym samym poszukiwania oszczędności i redukcji wydatków  firmowych, sprzyja wzrostowi popularności technologii wirtualizacji, która pozwala na znaczne obniżenie całkowitych kosztów wykorzystania infrastruktury informatycznej. Potwierdzają to między innymi badania przeprowadzone przez IDC, które wskazują, że liczba sprzedanych serwerów z zainstalowanym oprogramowaniem do wirtualizacji w roku 2008 wzrosła o 26,5% w stosunku do roku 20071.

Oszczędności uzyskane dzięki zastosowaniu wirtualizacji sprawiają, że jest ona tym chętniej wybierana przez dyrektorów IT w okresie spowolnienia gospodarczego i postrzegana jako sposób na dostosowanie nowej technologii do celów biznesowych przedsiębiorstwa. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez PSB-Research wraz z firmą Hewlett-Packard na początku stycznia 2009 r. wśród 490 członków kadry kierowniczej przedsiębiorstw całego świata odpowiedzialnych za działalność biznesową lub sprawy techniczne. 49% badanych dyrektorów IT stwierdziło, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy planuje wdrożenie rozwiązań wirtualizacyjnych, a 56% konsolidację serwerów i pamięci masowej.

HP oferuje swoim klientom kompleksowe portfolio rozwiązań, od wirtualizacji serwerów klasy x86, poprzez bardzo zaawansowane technologie wirtualizacyjne w systemach do zastosowań krytycznych, aż po wirtualizację pamięci masowych.

– Co raz więcej firm jest świadomych oszczędności, które można uzyskać dzięki wirtualizacji i wspierającym ją rozwiązaniom, takim jak na przykład infrastruktura HP BladeSystem, stanowiąca doskonałą platformę dla rozwiązań wirtualizacyjnych
– podsumowuje Romuald Pacek – Najlepszym dowodem tej tendencji są rosnące udziały technologii HP BladeSystem na polskim rynku, które wg raportu IDC, w pierwszym kwartale tego roku wyniosły 62%.

Największym atutem wirtualizacji jest maksymalne wykorzystanie możliwości operacyjnych serwerów i ograniczenie całkowitych kosztów utrzymania środowiska informatycznego. Przykładowo, omawiane w trakcie konferencji, 4 serwery z serii HP ProLiant G6 mogą z powodzeniem zastąpić aż 42 serwery HP ProLiant starszej, czwartej generacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu