Oświadczenie Az.pl w sprawie publikacji Netart

Szanowni Państwo,

W związku z rozpowszechnianiem przez spółkę Netart (właściciela portalu nazwa.pl) informacji wprowadzających internautów w błąd pragniemy poinformować, że Netart nie jest ani pierwszym, ani jedynym na rynku polskim rejestratorem z akredytacją ICANN. Pierwszym rejestratorem domen internetowych w Polsce korzystającym z pełnej akredytacji w ICANN jest bowiem Az.pl. Ten fakt mogą Państwo sprawdzić u samego źródła, czyli  na stronach ICANN http://www.icann.org/en/registrars/accredited-list.html jak i Internic http://www.internic.net/origin.html oraz http://www.internic.net/registrars/registrar-1006.html, gdzie Az.pl jest wymieniona jako pierwsza polska firma posiadająca akredytację z polskim adresem. Uruchomienie linku z naszą nazwą Az.pl na stronach ICANN i Internic kieruje bezpośrednio do naszej witryny internetowej www.az.pl.

W informacjach prasowych rozpowszechnianych przez Netart pojawia się stwierdzenie, że Az.pl nie jest podmiotem akredytowanym w ICANN, gdyż akredytację taką posiada jedynie zagraniczna firma, z której pośrednictwa korzysta Az.pl. Takie twierdzenia nie są prawdziwe, ponieważ Az.pl Inc. (z siedzibą w Delaware) NIE jest firmą pośredniczącą. Az.pl Inc. w USA jest oddziałem (filią) Az.pl w Polsce. Az.pl w Polsce jest jedynym właścicielem Az.pl Inc. w USA. Odpis Az.pl Inc w USA z rejestru przedsiębiorców pokazuje ten sam zarząd i właścicieli co Az.pl w Polsce.

Korzystanie z akredytacji ICANN poprzez oddział (filię) Az.pl w Delaware jest równoznaczne z tym, że to Az.pl w Polsce był pierwszym akredytowanym rejestratorem ICANN z siedzibą w Polsce. Ważne żeby podkreślić, że ICANN w żaden sposób nie kwestionuje tego faktu.

Ostatnio w Internecie ukazało się szereg informacji prasowych pochodzących od Netart, które  wprowadzają internautów w błąd. Przykładowo publikacja z Newss.pl:

http://newss.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4096&Itemid=53

Cytat:

„Firma NetArt, jako pierwszy polski rejestrator domen, uzyskała akredytację ICANN – międzynarodowej organizacji odpowiedzialnej za nadzór nad rejestracją domen na świecie.”

Tego typu informacje rozpowszechniane przez Netart ze względu na formę i treść prezentacji wprowadzają odbiorców/klientów w błąd budując u nich przekonanie, że Netart jest pierwszym w Polsce podmiotem oferującym usługi rejestracyjne w oparciu o autoryzację w ICANN. Takie twierdzenie jest oczywiście nieprawdziwe, bo to Az.pl było pierwszym podmiotem w Polsce, który oferował i nadal oferuje usługi rejestracyjne w oparciu o autoryzację bezpośrednio w ICANN.

Ponadto w informacjach prasowych Netart porównało Az.pl do Home.pl i Active24.pl jako  rejestratorów korzystających z pośrednictwa osób trzecich.

Cytat:

„Na polskim rynku działają jedynie rejestratorzy, którzy korzystają z pośrednictwa  zagranicznych firm posiadających akredytację (np. Home.pl z kanadyjskiej firmy Tucows Inc., Active24.pl z norweskiej Active 24 AS, a AZ.pl z amerykańskiej Az.pl Inc.).”

Na polskim rynku rzeczywiście działa szereg rejestratorów korzystających z pośrednictwa zagranicznych firm posiadających akredytację (np. Home.pl z kanadyjskiej firmy Tucows Inc., Active24.pl z norweskiej Active 24 AS). Zestawienie Az.pl w Polsce w jednej grupie z tymi rejestratorami jest jednak nieuczciwe i wprowadzające w błąd. Home.pl jest resellerem, a nie rejestratorem ( dla domen globalnych ). Używa Tucows i nawet nie widnieje na listach ICANN i Internic. Active24 widnieje na wspomnianych listach ale nie ma na nich żadnej wzmianki o polskim pochodzeniu i nawet nie wskazuje na polską stronę internetową. Nawet adres http://www.internic.net/registrars/registrar-247.html nie jest polskim adresem.

Istnieje kilku rejestratorów o globalnym zasięgu działania, ale każdy z nich upewnia się, że państwo pod którym są wylistowani jest państwem w którym znajduje się ich główna siedziba lub na które skierowany jest ich podstawowy rynek. W przypadku Az.pl – główna siedziba jest w Polsce, rejestracje domen skoncentrowane są na rynku polskim, w związku z tym widniejemy na wykazie dla Polski.

Ponadto Albert Jerka i Andrzej Kostrzewa jako właściciele polskiego Rejestratora, spółki Az.pl , nie mogą korzystać z usług pośrednika, Alberta Jerki i Andrzeja Kostrzewy z Az.pl Inc.

Az.pl jest i było pierwszą polską firmą z akredytacją ICANN.

Az.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu