Złoty Laur INFOTELA dla Konsorcjum FEN

przez | 18/06/2009

Konsorcjum FEN Sp. z o.o. – dystrybutor rozwiązań IT – zostało uhonorowane nagrodą „Złoty Laur INFOTELA” w XI edycji konkursu o Laur INFOTELA. Prestiżowe dla branży wyróżnienie przyznano za przeprowadzone przez Konsorcjum FEN wdrożenie sieci bezprzewodowej Meru Networks na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

laur_infotela_konsorcjum_fenOrganizatorem konkursu o Laur INFOTELA jest MSG Media – wydawca magazynu „Infotel”, poświęconego nowoczesnej komunikacji elektronicznej. W tegorocznej, XI edycji konkursu, nagrodę Złoty Laur INFOTELA w kategorii „wdrożenie” jury konkursowe przyznało Konsorcjum FEN – dystrybutorowi rozwiązań IT – za wdrożenie infrastruktury sieci bezprzewodowej Meru Networks na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 4 czerwca br. w Jastrzębiej Górze podczas Gali Komunikacji Elektronicznej, a wyróżnienie odebrał Daniel Żukowski, Networking Business Unit Manager w Konsorcjum FEN.

„Niezmiernie cieszy nas przyznane Konsorcjum FEN wyróżnienie potwierdzające, że sieć bezprzewodowa Meru Networks pod wieloma względami jest po prostu bezkonkurencyjna. Jej innowacyjność została też dwukrotnie doceniona przez Gartner Group. W raportach z 2007 i 2008 roku „Magiczny kwadrant Gartnera dla WLAN”, firma ta uznała Meru Networks za twórcę najbardziej wizjonerskich rozwiązań bezprzewodowych na świecie. Nagroda „Złoty Laur INFOTELA” za wdrożenie sieci WLAN Meru jest potwierdzeniem, że w ślad za światowymi wyróżnieniami, Meru zaczyna być doceniane także na polskim rynku” – mówi Daniel Żukowski, Networking Business Unit Manager, Konsorcjum FEN.

Nagrodzone wdrożenie infrastruktury bezprzewodowej Meru Networks na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu przeprowadzono jesienią 2008 r. Wybór urządzeń Meru został poprzedzony kilkumiesięcznymi testami laboratoryjnymi w Uczelnianym Centrum Informatycznym UMK oraz testami na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Badano przede wszystkim właściwości opatentowanych technologii Meru – Air Traffic Control (ATC) oraz Virtual Cell. Technologia wirtualnej komórki (Virtual Cell) umożliwia wszystkim punktom dostępowym pracę na tym samym kanale, tworząc w ten sposób jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci bezprzewodowej. Z kolei technologia ATC pozwala na ścisły nadzór nad ruchem generowanym w sieci bezprzewodowej.

Uruchomiona na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK sieć WLAN działa w oparciu o kontroler Meru MC1015 oraz 15 punktów dostępowych AP201, pracujących w standardach 802.11a/b/g. Druga jednolita sieć bezprzewodowa Meru objęła znacznie rozleglejszy obszar toruńskiego Uniwersytetu: budynki Biblioteki Uniwersyteckiej, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. W tym wypadku zastosowano kontroler Meru MC3025 i 25 punktów dostępowych AP 201. W szybkim stworzeniu sieci pomogło specjalne oprogramowanie Meru, które pokazuje optymalne rozmieszczenie punktów dostępowych, do czego potrzebny jest jedynie projekt architektoniczny budynku. UMK planuje wdrożenie sieci WLAN Meru także w innych budynkach uczelni.