Analiza Money.pl: Wzrost składki rentowej, to od 720 zł mniej do kieszeni

przez | 18/06/2009

Składka rentowa miałaby – zgodnie z planami rządu – wzrosnąć od stycznia z obecnych 6 do 13 procent. Czyli wrócić do poziomu z początku 2007 roku, sprzed zmian wprowadzonych przez Zytę Gilowską. Gdyby rządowi udało się przeforsować ten pomysł, każdy z nas co miesiąc dostawałby – przy tych samych zarobkach brutto – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych mniej niż dziś.

W skali roku kwoty robią jeszcze większe wrażenie. Osobom zarabiającym najmniej autorzy pomysłu powrotu do poprzedniego poziomu składek chcą zabrać około 720 złotych. Przy zarobkach na poziomie pięciu tysięcy złotych miesięcznie portfel byłby chudszy o 2,4 tys. złotych w ciągu roku.

Pracodawcom wzrosną koszty

Podwyżka składki rentowej zapewne dotyczyć będzie też pracodawców. Jeśli nastąpi powrót do poziomu z 2007 roku, firmy będą odprowadzać nie 4,5 jak dotychczas, lecz jak przedtem 6,5 procent pensji brutto pracownika.

Oznaczałoby to, że pracownik zarabiający około 1500 złotych będzie firmę kosztował dodatkowe 1,2 tys. złotych rocznie. Lepiej opłacani przedstawiciele załogi to odpowiednio większe koszty. Nawet do czterech tysięcy złotych więcej w przypadku pracowników, którzy brutto zarabiają pięć tysięcy złotych.

To jeszcze bardziej wywinduje koszty pracy w Polsce, które według wczorajszych danych Eurostatu w ciągu ostatniego roku i tak wzrosły o 5,5 procent.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;w;2010;roku;do;budzetu;dolozymy;z;pensji,178,0,460210.html