„=Quan=Rolnicy” ze Świeradowa-Zdroju i „Pro skilled” z Sosnowca – zwycięzcami III edycji olimpiady DialNet Masters

przez | 18/06/2009

Zespoły: „=Quan=Rolnicy” z Gimnazjum Ratowników Górskich w Świeradowie-Zdroju oraz „Pro skilled” z IV LO w Sosnowcu zwyciężyły w Wielkim Finale III edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, który odbył się 17 czerwca we Wrocławiu. Zwycięzcy w nagrodę już we wrześniu pojadą do Chin. Konkurs zorganizowała Telefonia DIALOG przy merytorycznej współpracy z Politechniką Wrocławską. Patronat nad olimpiadą objęła Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska.

pro-skilled-1Drugie miejsce wśród gimnazjów zajęła drużyna: „Rycerze Hardcore’u” z Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi przy Salezjańskim Zespole Szkół w Tarnowskich Górach, a trzecie – „Wolne Miasto Gdańsk” z Gimnazjum nr 5 w Ostrołęce. Wśród szkół ponadgimnazjalnych na drugim miejscu uplasował się legnicki zespół „EjTyNoAleJaNieWiem” z I LO, a na trzecim – „Segfault” z V LO w Bielsku-Białej.

Nagrodą główną w olimpiadzie jest wycieczka do Chin, a zwycięzcy zobaczą m.in. Hongkong i Pekin. Na wrześniową wyprawę pojedzie Wielka Dziesiątka – zdobywcy I miejsc wraz z nauczycielami. Laureaci II i III miejsca otrzymali wysokiej klasy netbooki. Najlepszym osobiście pogratulował Leszek Hajkowski, prezes zarządu Telefonii DIALOG SA. Ponadto, wszystkim członkom drużyn finałowych wręczono gadżety: torby na laptopy, smycze, koszulki z nadrukiem okolicznościowym.

quan-rolnicyImprezie finałowej – utrzymanej w chińskiej stylistyce – towarzyszyły liczne atrakcje związane z Państwem Środka: chińskie potrawy i tradycyjna muzyka, hostessy w chińskich strojach i smok – symbol mocy przynoszącej szczęście. W turnieju finałowym wzięły udział drużyny wyłonione podczas Meczów Masterów – półfinałów rozegranych w kwietniu br. w 7 miastach Polski: Świdnicy, Poznaniu, Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie, Częstochowie i Krakowie. Poprzedzały je dwuetapowe testy on-line i eliminacje wewnątrzszkolne. Informacje o starcie olimpiady zostały wysłane w styczniu do 14 tys. szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Spośród 40 tys. osób biorących udział w eliminacjach wewnątrzszkolnych do turnieju głównego, czyli finału zakwalifikowały się 22 drużyny gimnazjalne i 21 ponadgimnazjalnych.

– Wyrażam nadzieję, że w czasie półrocznego okresu trwania igrzysk, wszyscy jej uczestnicy zdobyli nowe umiejętności, doświadczenia oraz dobrze się bawili – mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Wielki Finał to ostatni etap olimpiady DialNet Masters. Spośród fascynatów internetu wyłonił najlepszych dziesięciu w Polsce. Finał przebiegał podobnie jak mecze półfinałowe, był jednak zdecydowanie trudniejszy i zawierał więcej elementów multimedialnych. Zadania przygotowali eksperci z Politechniki Wrocławskiej. Nad przebiegiem konkursu czuwało jury powołane przez prezesa Zarządu Telefonii DIALOG.

– Cieszy nas wysoki poziom tego konkursu, zainteresowanie młodzieży nowoczesnymi technologiami informacyjnymi oraz wiedzą o samym internecie. Jak pokazują organizatorzy konkursu DialNet Masters, DialNet to usługa dostępu do Internetu, zaś słowo master uczy właściwej postawy i wskazuje na ducha współzawodnictwa. Wirtualne rozgrywki Olimpiady są dobrym przykładem mądrego wykorzystania narzędzia, jakim stał się internet, będąc jednocześnie inspiracją dla innych tego typu działań sportowych – dodaje Anna Streżyńska.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie DialNet Masters to konkurs naukowy dla młodzieży szkolnej, organizowany w kilku etapach: etap szkolny, okręgowy, wojewódzki, a potem półfinały i ogólnopolski finał. Turniej dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach teleinformatycznych. Zespół stanowi czterech uczniów i nauczyciel – opiekun drużyny. Uczestnicy olimpiady znakomicie orientują się w zasobach sieci i rozwiązują testy i zadania związane z wirtualnym światem. DialNet Masters jest rozgrywany w dwóch odrębnych kategoriach: gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

– DialNet Masters to przedsięwzięcie potwierdzające, że Telefonia DIALOG angażuje się nie tylko w projekty biznesowe, ale jest także spółką społecznie odpowiedzialną, realizującą ważne projekty, m.in. na rzecz młodzieży – mówi Robert Banasiak, wiceprezes zarządu Telefonii DIALOG SA. – Olimpiada informatyczna, dzięki której wyławiamy i nagradzamy talenty, jest właśnie jednym z nich, co znalazło swoje odzwierciedlenie w rankingu najbardziej odpowiedzialnych społecznie firm w branży Telekomunikacja i IT – dodaje.

Na wszystkich etapach olimpiada była obsługiwana przez specjalny serwis internetowy www.dialnetmasters.pl Dzięki niemu można było śledzić relacje filmową z przebiegu finałowych rozgrywek na żywo.

Sponsorem nagrody głównej jest firma Sequence. Patronat medialny nad olimpiadą objęły TVP1, Radio ESKA, grupa wydawnicza Polskapresse, portal Onet.pl, magazyn Komputer Świat oraz czasopisma młodzieżowe Cogito i Victor.