Skanska wprowadza do Polski LEED – wiodący system ekocertyfikacji budynków

Skanska planuje wdrożyć wytyczne systemu LEED i uzyskać prestiżowy certyfikat LEED dla swojego nowego biura w budynku Deloitte House oraz LEED Gold dla Atrium South, kolejnego etapu kompleksu Atrium tworzonego w centrum Warszawy przy al. Jana Pawła II.

skanska_ii_004LEED (Leadership in Energy and Environmental Design czyli Przywództwo w Zakresie Efektywnego Energetycznie i Środowiskowo Projektu Budynku), jest jednym z wiodących na świecie systemów, w ramach, którego budynki proekologiczne mogą uzyskać odpowiedni certyfikat. Racjonalne wykorzystanie zasobów, lokalizacja budynku, design i wewnętrzny mikroklimat, a także zoptymalizowane zużycie energii oraz minimalizacja ilości wytwarzanych odpadów są jednymi z kryteriów, na których opiera się klasyfikacja LEED.

Projekt certyfikacji biura firmy w budynku Deloitte House został już rozpoczęty – Skanska złożyła wniosek o przyznanie certyfikatu LEED CI, chcąc na swoim przykładzie pokazać, jak przebiega ten proces. Nowe biuro Skanska będzie się charakteryzować: mniejszym zużyciem energii i wody, mniejszym zanieczyszczeniem środowiska, wykorzystaniem materiałów przyjaznych środowisku oraz obecnymi w miejscu pracy elementami służącymi edukacji środowiskowej. Po uzyskaniu certyfikatu LEED dla biura w budynku Deloitte House Skanska stanie się posiadaczem pierwszego tego typu certyfikatu dla powierzchni biurowej w Polsce.

skanska_ii_005W ramach kolejnych kroków wprowadzjacych LEED do Polski, deweloper jako pierwszy w naszym kraju zaoferuje swoim Klientom komercyjne budynki stworzone zgodnie z wymagającymi standardami systemu. Docelowo, wszystkie projekty Skanska będą poddawane ekologicznej certyfikacji.

„Najemcy coraz mocniej doceniają ekologiczne budynki”, mówi Nicklas Lindberg, Dyrektor Zarządzający Skanska Property Poland. „Nie chodzi już wyłącznie o zmniejszenie kosztów prowadzenia biura, coraz częściej liczy się odpowiedzialność biznesu za środowisko. Przedsiębiorcy, mając możliwość dokonania pozytywnych zmian bez konieczności podnoszenia kosztów utrzymania biura, chętnie decydują się na taki krok”, dodaje Lindberg.

Fakty

Ekologiczne biuro Skanska:

  • zapewniający mniejsze zużycie enrgii i wysoką jakość środowiska system klimatyzacji oparty na belkach chłodzących,
  • krany z czujnikami ruchu, zapewniająće oszczędność do 40%wody,
  • czy dwufazowe spłuczki w toaletach (oszczędność nawet do 60% przy jednym spłukaniu),
  • meble wyprodukowane z drewna pochodzącego z certyfikowanych upraw PEFC oraz wykładziny wykonane częściowo z materiałów pochodzących
  • z recyklingu
  • osobne kontenery na papier, plastik, szkło, metal i baterie.

Ekologiczne certyfikaty dla biur według Skanska

Na potrzeby realizowanych w Polsce projektów, Skanska poddała swoich pracowników odpowiedniemu szkoleniu. Przejście przez wielomiesięczne kursy i egzaminy pozwoliło Katarzynie Zawodnej, Koordynator ds. Marketingu i Środowiska Skanska Property Poland uzyskać tytuł LEED Accredited Proffesional. Podobnymi uprawniiami legitymuje się w naszym kraju jedynie dziewięć osób, a w całej grupie Skanska około 350. O przyznaniu uprawnień decyduje Green Building Certification Institute, niezależna organizacja zarządzająca i monitorująca proces szkolenia specjalistów.

Na całym świecie Skanska ma już na swoim koncie wiele projektów, które otrzymały certyfikat LEED, przy czym 70 z nich zlokalizowanych jest w Stanach Zjednoczonych, jeden w Finlandii i jeden w Czechach. Kolejne projekty zgodne z systemem LEED powstają w Szwecji.

Na polskim gruncie LEED jest kolejnym – po wprowadzeniu programu GreenBuilding – krokiem Skanska do wykreowania zielonych biurowców. Dotąd siedem inwestycji Skanska, w tym Deloitte House w Warszawie, jako pierwszy i jedyny w Polsce – zostały przyjęte do unijnego programu GreenBuilding. Oznacza to, że charakteryzują się one zużyciem energii mniejszym o 25 procent niż wymagane przez lokalne przepisy. Certyfikacja LEED i GreenBuilding może przebiegać równolegle i Skanska zamierza korzystać z obu opcji realizując nowe projekty.

Polityka Skanska od dawna opiera się na działaniach przyjaznych dla środowiska. Od 2002 roku wszystkie podmioty Grupy Skanska działają zgodnie z ISO 1400.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu