Poznańskie targi zainspirowały wnętrzem

przez | 17/06/2009

Blisko 500 wystawców z ponad 20 krajów wzięło udział w tegorocznej edycji największego w Polsce wydarzenia dla branży mebli i wyposażenia wnętrz – równolegle odbywających się targów MEBLE, BIURO, HOME DECOR wraz z Salonem LUMINEXPO oraz BUDMA INTERIOR. Po raz pierwszy towarzyszył im także prestiżowy projekt arena DESIGN. W dniach od 3 do 6 czerwca tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło ponad 20.000 osób.

Tegoroczna ekspozycja zajęła łącznie aż 9 pawilonów wystawienniczych, w których prezentowane były najnowsze i najmodniejsze meble, dekoracje, oświetlenie oraz produkty do wykończenia wnętrza. W targach uczestniczyło około 150 wystawców z zagranicy, w tym m.in. z krajów takich jak: Niemcy, Włochy, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Turcja, Holandia, Litwa, Chiny, Belgia, Indie, Malezja, Ruminia, Kazachstan, Ukraina czy Portugalia.

Przez pierwsze dwa dni wystawcy gościli przede wszystkim osoby związane z branżą – kupców meblowych, handlowców, architektów oraz projektantów wnętrz. W piątek i w sobotę targi licznie odwiedzili klienci indywidualni zainteresowani urządzeniem swojego mieszkania w modnym stylu. Na bieżąco relacje z targów emitowane były w targowym studiu telewizyjnym przygotowanym przez portal Meble.pl.

Edukacyjnie na targach

Targom jak co roku towarzyszyły liczne konferencje, panele dyskusyjne, seminaria i prezentacje. Na targach MEBLE były to m.in. panele dyskusyjne przygotowane przez miesięcznik MEBLE PLUS, a także seminaria Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.  W ramach targów HOME DECOR Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz wydawnictwo PROMEDIA zorganizowały natomiast ciekawe seminaria nt. przezwyciężania kryzysu oraz najnowszych trendów w dekoracji wnętrz. Posłuchać można było także wykładów firm z branży tekstylnej na specjalnej Przestrzeni Trendów, gdzie przygotowane zostały także gotowe aranżacje tekstylne firm takich jak ADO, MARGO, FLOKATEX, GERSTER oraz RIDEX.

Światło w dobrej oprawie

Na wystawie „Wizja Wypoczynku” zorganizowanej przez KLER S.A. na targach MEBLE przedstawione zostały prace laureatów konkursu, prezentujące kompleksowe aranżacje wnętrz obejmujące zarówno meble, oświetlenie, jak i dodatki. Na targach HOME DECOR w ramach Salonu LUMINEXPO dwie wystawy specjalne prezentowały najciekawsze rozwiązania oświetleniowe. Na pierwszej z nich, odbywającej się pod nazwą „VIVA LED  – Oświetlić Wnętrze”, uzdolnieni projektanci opraw oświetleniowych przedstawili swoje pomysły dotyczące wykorzystania technologii LED. Drugą wystawę podziwiać można było na stoisku firmy Philips Lighting Poland. Były to biorące udział w konkursie EkoDesign 2009 projekty opraw oświetleniowych wykorzystujące energooszczędne źródła światła i osprzęt firmy Philips. Zdobywcą drugiego miejsca w konkursie została firma TOPMET z Poznania, trzeciego zaś ES System. Pierwszej nagrody nie przyznano.

Atrakcje dla zwiedzających

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się specjalne strefy tematyczne przygotowane wspólnie z wydawnictwem Publikator w ramach targów BUDMA INTERIOR. Można było w nich zasięgnąć fachowych porad architektów, projektantów i dekoratorów wnętrz (IdeaRoom), zapoznać się z ciekawymi technikami malowania i dekoracji ścian (PaintRoom), obejrzeć pokazy gotowania na żywo w specjalnie zaaranżowanej kuchni i spróbować pyszności kuchni polskiej i włoskiej (LiveCooking), odpocząć przy dobrej kawie oraz lekturze magazynów o tematyce urządzania wnętrz (CoffeRoom), a także zapoznać się z bogatą ofertą eko produktów i sprzętów oraz dowiedzieć się, w jaki sposób chronić środowisko. Na ostatniej strefie wylosowane zostały cenne nagrody w konkursie „EkoQuiz”.

Na targach BUDMA INTERIOR obejrzeć można było także pokazy glazurnicze przygotowane przez Polskie Zrzeszenie Płytkarzy, a także ciekawą strefę aranżacji kuchennych. Rozstrzygnięty został także konkurs zorganizowany przez ProjektMieszkanie.pl, w którym do wygrania było profesjonalne spotkanie z architektem wnętrz we własnym domu.

Na targach HOME DECOR w specjalnej kawiarence internetowej przygotowanej wspólnie z portalem Decolink.pl można było przetestować najnowsze modele komputerów iMac. Tam też odbywały się prezentacje profesjonalnego oprogramowania ArchiCAD oraz konkursy z cennymi nagrodami.