Sufit równie ważny jak parkiet

Popularyzowana ostatnio moda na zdrowy styl życia powoduje, że w klubach fitness oraz w szkołach tańca nie brakuje chętnych. Właściciele takich miejsc powinni zadbać o swoich klientów nie tylko urozmaicając ofertę zajęć, ale także stwarzając im komfortowe warunki do ćwiczeń i nauki.

Miejsca rekreacyjne cieszą się dużą popularnością. Większość z nas zaczyna przekonywać się do prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia. Przy wyborze odpowiedniego ośrodka sportowego czy szkoły tańca liczy się jednak nie tylko bogata oferta kursów i zajęć. Równie ważne jest atrakcyjne, przestrzenne wnętrze, ale przede wszystkim profesjonalny instruktor, który dobrze komunikuje się z grupą. Tu często pojawia się problem. Pomimo najlepszych umiejętności prowadzącego i chęci ich przekazania grupie, kłopot z komunikacją i rozumieniem wskazówek, słyszeniem muzyki i wyczuciem rytmu podczas zajęć może mieć zupełnie inne podłoże. Wnętrza przeznaczone do użytku rekreacyjnego (np. sale fitness, SPA, baseny, szkoły tańca) projektowane są często z dużym rozmachem, zwłaszcza pod względem designu i estetyki. Projektanci i inwestorzy nie zawsze jednak zwracają uwagę na parametry akustyczne takich przestrzeni. A te przecież, ze względu na przeznaczenie wnętrza rekreacyjnego, wydają się mieć zasadnicze znaczenie.

Akustyka wnętrz rekreacyjnych

Duża liczba uczestników zajęć oraz odbywających się jednocześnie w kilku salach kursów, powoduje uciążliwy hałas oraz nakładanie się dźwięków z innych pomieszczeń. Prowadzi to do dekoncentracji trenujących osób oraz ich zniechęcenia. Utrudnione warunki pracy instruktorów i ograniczona komunikacja z grupą są często konsekwencją po prostu niewłaściwej akustyki wnętrza w stosunku do funkcji, jaką spełnia. – Komfortowe warunki do ćwiczeń może zapewnić tylko przemyślany dobór materiałów wykończeniowych pod kątem konkretnego typu wnętrza użytkowego. Odpowiednie otoczenie akustyczne ma bowiem istotne znaczenie nie tylko np. w salach koncertowych – tłumaczy Anna Baczkowska z firmy Armstrong. Z nadmiernym hałasem mamy do czynienia wszędzie – w biurze, w szkole, na ulicy…, ale również w miejscach, w których teoretycznie powinniśmy odpoczywać. Oprócz właściwie dobranej, elastycznej i cichej podłogi, w sali treningowej równie ważny jest odpowiedni sufit. – Do wnętrz nagłaśnianych oraz tych, w których występuje wysoki poziom hałasu najlepiej wybrać płyty sufitowe o wysokim stopniu pochłaniania dźwięku. W takich przypadkach naszym klientom proponujemy m.in. modele Ultima OP, Perla OP, Neeva oraz Optima – wyjaśnia Anna Baczkowska. Warto pamiętać, że dobre akustyczne sufity podwieszane spełniają także funkcję dekoracyjną, mogą zatem estetycznie wzbogacić wnętrze sali treningowej, uczynić ją stylową
i niepowtarzalną. – Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetyce wnętrza, sufit podwieszany może być równie dobrym rozwiązaniem. Dekoracyjność i funkcjonalność mogą iść bowiem w parze. W naszej ofercie znajdują się także dekoracyjne i jednocześnie dobrze pochłaniające dźwięki płyty sufitowe z rodziny Canopy – dodaje Baczkowska.

Funkcjonalność i estetyka

Precyzyjny dobór sufitów podwieszanych, umożliwia stworzenie optymalnych warunków akustycznych we wnętrzu. Płyty sufitowe, odpowiednio dostosowane do funkcji i przeznaczenia pomieszczenia, mogą zapewnić właściwą izolację dźwiękową nawet kilku sal znajdujących się w jednym budynku. Gwarantują zatem dobre warunki do ćwiczeń osobom przebywającym w miejscach rekreacyjnych, gdzie tak ważne jest, by słyszalna była muzyka i wszelkie wskazówki instruktora. Akustyczne sufity podwieszane są nie tylko rozwiązaniem praktycznym, ale również estetycznym. Same w sobie mogą być doskonałą ozdobą sal treningowych. Zamontowane dodatkowo w płytach sufitowych oświetlenie pomoże stworzyć niepowtarzalny, wyróżniający klimat wnętrza.

Czy wiesz, że…?

Czyli, co należy wiedzieć o akustyce wnętrz:

  • Pogłos – dźwięk wybrzmiewający w zamkniętym pomieszczeniu po ustaniu emisji pierwotnego źródła dźwięku, na skutek wielokrotnych odbić fal dźwiękowych od powierzchni (ścian, sufitu, podłogi itd.). Pogłos ma istotny wpływ na jakość i poziom dźwięku w zamkniętym pomieszczeniu.
  • Czas pogłosu – czas mierzony w sekundach, w którym dźwięk podlegający odbiciom w zamkniętym pomieszczeniu osłabnie do jednej milionowej (o 60 dB) swej pierwotnej mocy po ustaniu emisji dźwięku.
  • Dźwiękoizolacyjność – ogólne pojęcie odnoszące się do odseparowania dźwięku rozchodzącego się w powietrzu przez barierę dzielącą przestrzeń na dwie części.
  • Pochłanianie dźwięku – Zmiana energii fal dźwiękowych w cieplną (w wyniku tarcia) podczas przechodzenia przez lub zderzenia się z ośrodkiem lub w wyniku wprawienia powietrza w rezonans.
PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu