Przemiana na 120-te urodziny Wieży Eiffla. Wysokiej jakości pigmenty firmy LANXESS zapewnią paryskiemu symbolowi powłokę antykorozyjną

Na swoje 120-te urodziny Wieża Eiffla zyska nowy wygląd. Wieża została zbudowana w 1889 r. na Wystawę Światową i pierwotnie miała pozostać na miejscu tylko przez okres 20 lat. Co siedem lat jest ona odmalowywana. Pigmenty Bayferrox wytwarzane przez grupę LANXESS AG zajmującą się specjalistycznymi środkami chemicznymi zapewniają kolor wysokiej jakości powłoki antykorozyjnej paryskiego znaku rozpoznawczego. Tlenki żelaza odpowiadają za maksymalną stabilność pod wpływem światła i różnych warunków pogodowych, wysoką siłę barwienia, odporność na środki chemiczne oraz doskonałą zdolność krycia. Produkt ten dodatkowo cechuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Zlecenie malowania mierzącej 324 metry i ważącej 7.300 ton stalowej konstrukcji stanowi element spuścizny budowniczego wieży, Gustawa Eiffla. W ciągu 18 miesięcy okresu renowacji 25 malarzy zużywa 1.500 pędzli i wałków, aby nałożyć 60 ton powłoki antykorozyjnej. Nowy wygląd 250.000 metrów kwadratowych stali kosztuje około cztery miliony Euro. Zakończenie prac w zakresie malowania planuje się na jesień 2010r.

Malarze – zatrudnieni przez grecką firmę Stelma, która wygrała kontrakt na ten projekt – nakładają system antykorozyjny na bazie żywicy uretanowo-alkidowej złożony z dwóch warstw. Podobnie jak siedem lat temu, Jotun – firma opracowująca formuły powłok z siedzibą w Sandefjord w Norwegii – zapewnia system Mammut RQ, który składa się z powłok gruntowej i nawierzchniowej. „Jesteśmy zaszczyceni tym, że nasze materiały do powlekania zostały wybrane, aby chronić to unikatowe osiągnięcie w dziedzinie inżynierii”, powiedział Jean-Francois Ferrer, Dyrektor Generalny firmy Jotun France SAS.

Pogoda i inne czynniki środowiskowe powodują erozję powłoki, co skutkuje potrzebą regularnego malowania. Tylko 10 z 60 ton nakładanych co siedem lat na stalową konstrukcję zostaje na miejscu. Obecnie na Wieży Eiffla znajduje się 18 warstw farby. Paleta kolorów obejmuje „wenecką czerwień” oryginalnej powłoki, poprzez żółcie, aż do dzisiejszego brązu Wieży Eiffla. „Wieża ma ten sam kolor od roku 1968”, mówi Jean-Bernard Bros, Prezes SETE (Société d’Exploitation de la Tour Eiffel) – firmy, która obsługuje wieżę, „a artyści, fotografowie i osoby kochające Wieżę Eiffla zgadzają się, że jest to jej najlepszy kolor”. Przytłumiony odcień, który współgra z dachami i pomnikami Paryża, stanowi połączenie trzech różnych odcieni brązu z palety tlenków żelaza typu Bayferrox. Ulepszone pigmenty można z łatwością mieszać, a ich cechami wyróżniającymi są wysoka jakość oraz łatwe i ekologicznie dostosowane przetwarzanie. Według Dra Volkera Schneidera, kierownika farbiarskiego centrum kompetencji w jednostce biznesowej firmy LANXESS zajmującej się pigmentami nieorganicznymi, „zdecydowaną zaletą naszych wysokiej jakości produktów jest wąska tolerancja w odniesieniu do odcienia i siły barwienia. To sprawia, że odtworzenie koloru przy mieszaniu farb i powłok jest szybsze, łatwiejsze i bardziej niezawodne. W wielu przypadkach nie ma potrzeby cieniowania”.

Szczegółowe informacje na temat wykorzystania pigmentów firmy LANXESS w farbach i powłokach dostępne są na stronie internetowej http://www.bayferrox.de/.

Jednostka biznesowa zajmująca się pigmentami nieorganicznymi należy do segmentu firmy LANXESS ds. wysokiej jakości środków chemicznych, który w roku podatkowym 2008 uzyskał sprzedaż na poziomie 1.930 milionów Euro.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu