NextiraOne i Cisco zbudowały zintegrowaną sieć telekomunikacyjną dla MTP

Cisco i NextiraOne poinformowały o zakończeniu wdrożenia nowej zintegrowanej infrastruktury telekomunikacyjnej dla Międzynarodowych Targów Poznańskich – lidera przemysłu targowego w Polsce.

konferencja-klimatyczna-cop14MTP zajmują powierzchnię ponad 110 000 metrów kwadratowych, a usytuowane na terenie MTP Centrum Kongresowe Poznań jest największym obiektem konferencyjnym w Polsce. MTP organizują rocznie ponad 80 ważnych międzynarodowych targów oraz ponad 1600 konferencji i kongresów, w których udział bierze ok. pół miliona profesjonalnych uczestników z całego świata.

Nowa sieć zbudowana przez NextiraOne w oparciu o technologię Cisco zapewnia dostęp do Internetu, dostęp bezprzewodowy Wi-Fi, a także usługi voice-over-Internet Protocol (VoIP) zarówno dla personelu MTP, jak i uczestników targów. NextiraOne, Złoty Partner Cisco, zapewniła kompleksowe usługi, w skład których weszło planowanie, wdrożenie oraz stała opieka serwisowa.

miedzynarodowe-targi-poznanskieRozwiązanie zostało po raz pierwszy wykorzystane podczas XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP 14, która odbyła się na terenie MTP w grudniu 2008 r. Głównym celem konferencji było ustanowienie agendy wspólnych, międzynarodowych starań mających stanowić odpowiedź na wyzwania związane z globalnym ociepleniem. W trakcie konferencji ponad 12 000 uczestników, włączając w to 1000 dziennikarzy, korzystało z nowej infrastruktury komunikując się ze sobą oraz ze światem zewnętrznym przy użyciu rozwiązań głosowych, wideo oraz przesyłu danych. Zespół Narodów Zjednoczonych mógł bezkosztowo, poprzez połączenia VoIP, komunikować się z centralą COP14 w Bonn w Niemczech oraz z zespołami działającymi lokalnie. Sieć obsługiwała również transmisje webcast na żywo, dostępne bezpośrednio po zakończeniu obrad w trybie video-on-demand (VoD).

„Zarówno w ocenie uczestników, jak i organizatorów konferencji z ramienia ONZ i Ministerstwa Środowiska, infrastruktura informatyczna COP14 należała do grupy najlepszych w wieloletniej historii konferencji. Opinia ta jest dla nas ważna tym bardziej, że był to największy projekt w zakresie budowy sieci informatycznej MTP, jaki prowadziliśmy. Rezultat dobrze świadczy o jakości pracy całego zespołu. Mamy nowoczesną infrastrukturę, którą będzie można szybko adoptować do różnego typu wydarzeń.” – powiedział Krzysztof Ślatała, dyrektor ds. informatyki w Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W skład rozwiązań Cisco wdrożonych przez NextiraOne na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wchodzi sieć lokalna (LAN), routery brzegowe, jak również technologie dostępu przewodowego i bezprzewodowego. Tereny MTP zostały także wyposażone w informatyczny mechanizm monitorujący bezpieczeństwo systemu. W skład wdrożonego rozwiązania weszły: Cisco Security Monitoring, Analysis and Response System (MARS), system zapewniający kompleksowy monitoring bezpieczeństwa zarówno urządzeń znajdujących się w sieci, jak i zainstalowanych aplikacji, Cisco Security Manager oraz Cisco Secure ACS, system odpowiedzialny za autentykację, autoryzację i ewidencjonowanie.

“Budowa sieci łączności na potrzeby firmy o takiej renomie, jak Międzynarodowe Targi Poznańskie, zawsze stanowi duże wyzwanie. To dla nas zaszczyt, że to właśnie nasza firma mogła zapewnić organizatorom i uczestnikom konferencji klimatycznej dostęp do wydajnej i niezawodnej sieci, niezbędnej do sukcesu takiego przedsięwzięcia. Wierzę głęboko, że to nowoczesne rozwiązanie w znaczący sposób wpłynie na decyzje dotyczące organizacji kolejnych międzynarodowych wydarzeń na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jesteśmy przekonani, że zarówno pracownicy MTP, osoby odwiedzające imprezy targowe i wystawiennicze, jak i uczestnicy konferencji w pełni wykorzystają zaimplementowaną infrastrukturę komunikacyjną.” – powiedział Marek Kobielski, Prezes Zarządu NextiraOne Polska.

Sprzęt Cisco wdrożony dla Międzynarodowych Targów Poznańskich zarządza zużyciem energii i używa jej w sposób rozsądny. Rozwiązania te nawet przy nieoptymalnym obciążeniu zapewniają poziom sprawności ponad 80%, a w wielu przypadkach nawet ponad 90%. Ponadto funkcje Power over Ethernet (PoE) przełączników z serii Cisco Catalyst® i routerów Cisco Integrated Services Router umożliwiają obniżenie kosztów przez wyłączanie wybranych urządzeń poza wyznaczonymi godzinami pracy. Dwie ostatnie funkcje (dostosowywanie zasilania do wybranych urządzeń i ograniczenie zasilania poza godzinami pracy) są przykładem rzeczywistych możliwości rozwiązania sieciowego w dziedzinie wydajności energetycznej.

„Infrastruktura zbudowana dla Międzynarodowych Targów Poznańskich umożliwiła firmie wykonanie koniecznego skoku technologicznego w architekturę XXI wieku, a co za tym idzie – stworzenie najnowocześniejszego centrum targowego w Polsce. Nowa architektura pozwoli również MTP na wdrożenie w przyszłości rozwiązań takich, jak wideomonitoring IP, integrację systemu bilingowego z rozwiązaniem WiFi oraz wprowadzenie technologii RFiD.” – powiedział Paweł Malak, dyrektor generalny firmy Cisco w Polsce.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu