Harnaś bohaterem zbójnickiej wystawy

przez | 12/06/2009

W Szczyrku, w galerii pensjonatu Gościniec Salmopolski została otwarta unikalna wystawa – „Harnasie, Zbójnicy Beskidzcy”, przy wsparciu marki Harnaś, z portfela Carlsberg Polska. Wystawa ma szansę stać się jedną z ważniejszych cyklicznych atrakcji turystycznych Szczyrku. Można ją będzie zwiedzać do 31 sierpnia.

Wystawa została przygotowana przez pensjonat Gościniec Salmopolski. Gości odwiedzających wystawę przywitają przy wejściu do galerii cztery imponujące drewniane rzeźby zbójników – harnasi, o wysokości 2-3 metrów. W ramach ekspozycji zwiedzający mogą nie tylko poznać zwyczaje dawnych zbójników, którzy na stałe zapisali się w historii polskich gór, ale także podziwiać rękodzieła ludowe, m.in.: malowidła na szkle i drzeworytach przedstawiające historię harnasi, przyjrzeć się tradycyjnym strojom zarówno góralskim, jak i zbójnickim, czy dawnym narzędziom tortur, stosowanym w walce ze zbójnikami.

Dla zwiedzających wystawiono prawdziwe dyby, w których można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz stare kajdany i gabloty ze zbójnicką bronią. Bogate opisy historyczne dodatkowo przybliżą gościom szersze tło życia tytułowych bohaterów wystawy.

Wystawa składa się z trzech sekcji tematycznych: historia poszczególnych zbójów i zapiski na ich temat w kronikach; tortury i egzekucje; skarby zbójnickie pozostawione w górach.

Bilet wstępu na wystawę to jedynie symboliczna złotówka. Galeria czynna jest każdego dnia w godzinach 10.00 – 18.00.

W okresie trwania wystawy można również nabyć książkę „Strój Górali Śląskich” wydaną przez Fundację Braci Golec. Dopełnieniem harnasiowej wystawy i doskonałym pomysłem na chwilę relaksu w górskiej scenerii są góralskie potrawy oraz serwowane w restauracji pensjonatu Gościniec Salmopolski i specjalnym ogródku piwnym piwo Harnaś.

„Harnaś to marka, która nieodłącznie związana jest z górami, a jej nazwa odwołuje się do pozytywnej legendy dawnych góralskich harnasi-zbójników. Dlatego też zdecydowaliśmy się wziąć udział w wystawie jako jej sponsor strategiczny. Mamy nadzieję, że zarówno unikalne ekspozycje, jak i obecność Harnasia na wystawie zachęcą gości odwiedzających Szczyrk do obejrzenia zabytkowych zbójeckich eksponatów i przybliżą im barwną historię harnasi, bez których niepełna byłaby historia gór. Doskonałym dopełnieniem wystawy będzie natomiast smak piwa Harnaś, które zwiedzający będą mogli skosztować w restauracji i ogródku Gościńca Salmopolskiego.” – mówi Jacek Stefaniak, Senior Brand Manager marki Harnaś.

Patronat medialny nad wystawą objęły: Radio Zet, Kronika Beskidzka, Bielska Telewizja Internetowa, Telewizja Bielska, Fundacja Braci Golec.

Obecność Harnasia jako sponsora strategicznego wystawy będzie dodatkowo komunikowana w miejscu wystawy, za pomocą bannerów i roll – upów oraz na stronie www.piwoharnas.pl i www.gosciniec-szczyrk.pl.