Raport rynku nieruchomości – Maj 2009. To dobry okres na szukanie mieszkania

Małymi krokami zbliża się koniec roku akademickiego. Niektórzy już zaliczyli wszystkie egzaminy i tym samym rozpoczęli 3-miesięczne wakacje. Na rynku najmu pojawią się więc nowe mieszkania. To właśnie teraz jest idealny moment na spokojne poszukiwanie spełniającego nasze wymogi, a co najważniejsze odpowiadającego naszym możliwościom finansowym lokum. Najczęściej wiąże się to z poniesieniem kosztów w trakcie wakacyjnych miesięcy, ale ten czas można wykorzystać na przykład na praktykę studencką czy tymczasową pracę. To dobry okres także dla tych, którzy nosili się z zamiarem zamiany wynajmowanego mieszkania na inne.  

Z raportu miesięcznego Wynajem.pl wynika, że w Warszawie za mkw. mieszkania na wynajem w maju średnio trzeba było zapłacić 46 PLN, we Wrocławiu 38 PLN, a w Krakowie 34 PLN (czynsze ofertowe utrzymały się więc na tym samym poziomie, co w kwietniu). W Poznaniu średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wyniosła w maju 30 PLN wobec 31 PLN w kwietniu, natomiast w Trójmieście średni czynsz ofertowy w maju osiągnął wartość 35 PLN i powrócił do poziomu ze stycznia i lutego.

warszawa-maj-2009Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem w stolicy wyniosła 46 PLN, a więc nie uległa zmianie w stosunku do kwietnia. Od początku roku średni czynsz ofertowy zmalał o 9,8%. Za najem 50-metrowego mieszkania obecnie zapłacimy średnio 2300 PLN, podczas gdy w styczniu trzeba było średnio wydać 2550 PLN. Dużą część majowej oferty stanowiły mieszkania z przedziału 2500-3000 PLN (21,3%), jak również tańsze lokale – w przedziale 2000-2500 PLN mieściło się 21% warszawskiej oferty, natomiast 20,4% oferty dotyczyło mieszkań o miesięcznym czynszu poniżej 2000 PLN.

krakow-maj-2009Kraków

Również w Krakowie średnia cena wynajmu mkw. mieszkania utrzymała się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej i wyniosła 34 PLN. Od początku roku mamy więc do czynienia z korektą rzędu 10,5%. 50-metrowe mieszkanie można więc średnio wynająć za 1700 PLN. W stolicy Małopolski dominują mieszkania o czynszu poniżej 2000 PLN (w maju obejmowały one 68,3% oferty). Dwucyfrowy udział (14,3%) mają jeszcze mieszkania z przedziału 2000-2500 PLN. Sytuacja na tym rynku jest więc bardzo korzystna na tle innych analizowanych miast. Lepiej jest jedynie w Poznaniu, ale to Kraków jest popularniejszym ośrodkiem akademickim i takie czynsze powinny ucieszyć zarówno studentów, którzy dominują na rynku najmu, jak i tych, którzy z różnych powodów są zainteresowani takimi lokalami.

wroclaw-maj-2009Wrocław

Z sytuacji na rynku najmu raczej nie mogą cieszyć się osoby mieszkające we Wrocławiu. Chociaż obecnie średni czynsz ofertowy jest niższy o 7,3% w stosunku do stycznia (38 PLN/mkw. wobec 41 PLN/mkw.), to jednak ceny utrzymują się na dość wysokim poziomie i są tu najwyższe zaraz po Warszawie. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania trzeba średnio przeznaczyć 1900 PLN. Największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN (39,9%).

poznan-maj-2009Poznań

Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski najłatwiej jest wynająć mieszkanie o czynszu poniżej 2000 PLN. Udział tych mieszkań jest przeważający i wynosi 78,3%. Średnia cena mkw. mieszkania w maju wyniosła 30 PLN, a więc była niższa o 1 PLN aniżeli w kwietniu. Za wynajęcie 50- metrowego mieszkania trzeba zapłacić średnio 1500 PLN.

trojmiasto-maj-2009Trójmiasto

W Trójmieście od stycznia do kwietnia nastąpiła korekta średniego czynszu ofertowego, która wyniosła -5,7%. Jednak w maju, na podstawie ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl, zaobserwowano wzrost czynszu z 33 PLN mkw. w kwietniu do 35 PLN w maju (powrót do poziomu ze stycznia i lutego). W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (47% ogółu mieszkań na wynajem w tym regionie).

Szaleństwo cenowe na rynku najmu mieszkań, z jakim mieliśmy do czynienia na przełomie III i IV kwartału zdaje się już przechodzić do przeszłości. I chociaż w wielu przypadkach czynsze i tak utrzymują się na wysokim poziomie w stosunku do zarobków większości najemców, to jednak rynek w ciągu kilku ostatnich miesięcy uspokoił się. Im bliżej rozpoczęcia nowego roku akademickiego, tym większy będzie ruch na rynku najmu mieszkań, co może się przełożyć na minimalny wzrost czynszów.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu