Raport Money.pl: W wakacje za litr benzyny zapłacimy 4,55 zł

Tagi:

Według analityków rynku paliw ankietowanych przez Money.pl w wakacje za litr benzyny E 95 zapłacimy maksymalnie 4,55 zł. Cena oleju napędowego ma wzrosnąć do 3,8 zł za litr, natomiast LPG 1,75 złotych.

Przejechanie tysiąca kilometrów samochodem, który spala przeciętnie 8 litrów benzyny na 100 km, w najgorszym przypadku będzie o 15 złotych droższe niż obecnie. Teraz litr tego paliwa kosztuje około 4,35 zł. Podobnie wzrośnie koszt podróży samochodem z silnikiem diesla (za litr oleju napędowego na początku czerwca płacimy średnio 3,65 zł za litr).

Najmniej natomiast wakacyjne podwyżki odczują posiadacze samochodów na gaz. Zdaniem analityków, koszt tego paliwa podskoczy z obecnych 1,65 do 1,75 za litr.

Zimą było o wiele taniej

Pomimo  zapowiadanego wzrostu cen paliw w tegoroczne wakacje ich poziomy będą i tak niższe od tych sprzed roku. Wtedy cena benzyny oscylowała wokół 4,7 zł za litr. Za gaz płacono nawet 2,25 zł, a cena litra oleju napędowego była aż o złotówkę wyższa od ceny spodziewanej w te wakacje. Wynosiła niemal 4,75 zł za litr.

Oszczędności byłby jednak jeszcze większe, gdyby utrzymały się ceny z początku stycznia, gdy litr benzyny i oleju napędowego kosztował 3,35 zł.

W takiej sytuacji przejechanie tysiąca kilometrów samochodem, który spala 8 litrów, 1,75 zł tyle w wakacje zapłacimy za litr LPG na 100 kilometrów, kosztowałoby bowiem około 270 zł. To aż o 95 zł mniej (ponad 25 proc.) – w przypadku silników benzynowych – w porównaniu do cen jakie analitycy prognozują na te wakacje. Na oszczędność około 75 zł mogliby liczyć także posiadacze diesli.

Niekoniecznie natomiast zadowoleni byliby kierowcy samochodów na gaz. Na początku stycznia cena tego paliwa była wyższa o około 10-15 gr niż ma ono kosztować w wakacje.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;wakacje;zaplacimy;wiecej;za;tankowanie,206,0,458446.html

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu