Potwornie dobre wyniki 3D

Technologia 3D zyskała uznanie kinomanów w Polsce. Z danych Centrum Filmowego Helios wynika, że w premierowy weekend projekcje filmu „Potwory kontra obcy” w technologii trójwymiarowej miały trzy razy więcej widzów niż tradycyjne pokazy tego samego filmu. Mimo wyższych cen biletów na seanse 3D.

Centrum Filmowe Helios porównało sprzedaż biletów na seanse tradycyjne i 3D w kinach sieci Helios i Kinoplex, które oferowały widzom projekcje filmu „Potwory kontra obcy” w obu technologiach.

– Na seanse 3D sprzedaliśmy prawie trzy razy więcej biletów. Z taką samą sytuacją mieliśmy do czynienia także przy okazji animowanego filmu „Piorun”, który premierę miał w listopadzie 2008 roku. Wtedy też widzowie trzy razy chętniej wybierali seanse z efektami trójwymiarowymi – mówi Marek Palpuchowski, Wiceprezes Zarządu CF Helios S.A. – To pokazuje, że w kinie szukamy obecnie dodatkowych wrażeń, których nie dostarczy nam seans w domu ani nawet seans 2D.

Do chwili obecnej w Polsce premierę miało 9 produkcji przystosowanych do projekcji w formacie trójwymiarowym (filmy dystrybuowane poza kinami IMAX). Najlepiej z nich sprzedały się „Podróż do wnętrza Ziemi”, „Piorun” i „Wyprawa na Księżyc 3D”. Pierwsze wyniki boxoffice filmu „Potwory kontra obcy” (prawie 190 tys. widzów w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania) pozwalają przypuszczać, że wkrótce pierwsze miejsce przypadnie tej właśnie produkcji. Jednak prawdopodobnie nie na długo. Już w lipcu na ekranach zadebiutuje bowiem trzecia część „Epoki lodowcowej 3D”. Dla przypomnienia – film „Epoka lodowcowa 2: Odwilż” był największym przebojem kasowym roku 2006 z 1 mln 950 tys. widzów.

Polska nadal przoduje w Europie pod względem postępu cyfryzacji kin. Liczbą kin wyposażonych w technologię do projekcji trójwymiarowych wyprzedzamy takie kraje, jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania. To zasługa dużych inwestycji, jakie poczynili operatorzy kin w kraju, którzy w nowej technologii dostrzegli ogromny potencjał i szansę na zwiększenie dochodowości swoich obiektów.

W multipleksach cena biletu na seans 3D jest bowiem średnio o 25-30% wyższa od normalnej.

To, co jest charakterystyczne dla Polski, to również fakt, że technologia trójwymiarowa trafia nie tylko do kin w aglomeracjach, ale także do mniejszych miast, takich chociażby jak Legnica i Lubin.

– Każde nowo otwierane kino wyposażamy w cyfrowy projektor i technologię 3D. Już w tej chwili do projekcji trójwymiarowych mamy przystosowanych 16 naszych kin, a już 12 czerwca pokazy 3D zainaugurujemy w 17 obiekcie sieci Helios – w Kielcach – wyjaśnia Marek Palpuchowski.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu