Internauci lubią Markowską, nudzi ich Feel

Przeprowadzane przez radio internetowe OPEN.FM badania pokazują, jak słuchacze oceniają polskich wykonawców i ich utwory. Wyniki potwierdzają znaną dobrze zasadę – lubimy najczęściej te piosenki, które już kiedyś słyszeliśmy.

Najpopularniejsi artyści

W badaniu doskonale wypadła Patrycja Markowska, która wydała ostatnią płytę we wrześniu 2007 roku. Tytułowe nagranie z tego krążka – Świat się pomylił – zebrało ponad 55% pozytywnych opinii słuchaczy.

Podobnie jest z zespołem Feel, choć tu odnotowaliśmy stosunkowo duży wskaźnik ocen negatywnych – mówi Maciej Tomaszewski, music programmer z OPEN.FM – niespełna 40% respondentów zaznaczyło opcję „nie podoba mi się”. Badania wskazują, że publiczność nie ma nieograniczonej tolerancji na danego artystę.   Być może zbyt duża obecność w mediach sprawiła, że słuchaczom zwyczajnie znudziły się utwory  zespołu Feel.

Bardzo dobrze wypadły w badaniu: Monika Brodka, Ewa Farna i Kasia Cerekwica. Każda z wymienionych wokalistek zanotowała jedynie po 20% wskazań negatywnych. Zaskakująco dobrze  poradziła sobie również Edyta Bartosiewicz, kojarzona z latami dziewięćdziesiątymi. Może to oznaczać, że dobra muzyka broni się zawsze i w każdym pokoleniu.

Największą niespodzianką jest doskonały wynik utworu „Dzień dobry, kocham Cię” zespołu Strachy na Lachy: podobnie jak Markowska i Bartosiewicz zespół otrzymał 60% wskazań pozytywnych.

Potwierdzałoby to tezę, że słuchacze wymagają od muzyki radiowej przede wszystkim rozrywki – mówi Maciej Tomaszewski z OPEN.FM – badania wykazały również, że młodzież nie docenia już rockowych dinozaurów, którzy traktowani są jako relikty niezrozumiałej przeszłości. W grupie wiekowej do 20 lat Budka Suflera otrzymała ponad 40% wskazań negatywnych.

Internauci nie lubią utworów Czesława i grupy Coma

Co zaskakujące, źle w badaniu wypadli artyści, którzy sprzedali w minionym roku w Polsce najwięcej płyt, a ostatnio uhonorowani zostali Fryderykami. W odniesieniu do utworów grupy Coma, wskazania „nie podoba mi się” oraz „bardzo mi się nie podoba” wyniosły ponad 50%, choć jednocześnie odsetek opinii pozytywnych to ponad 30%. Muzyka rockowa ma więc zarówno zagorzałych zwolenników, jak i zdeklarowanych przeciwników. Najgorzej wypadła Nosowska i „Kto tam u ciebie jest” z płyty z piosenkami Agnieszki Osieckiej – ponad 60% wskazań negatywnych.

Niski wynik w badaniu internetowym zanotowała kompozycja „Maszynka do świerkania” Czesława – podczas wspomnianej ceremonii wręczania Fryderyków uznana przez widzów za najlepszą piosenkę. Słuchacze OPEN.FM byli dla utworu surowi – otrzymał on 55% negatywnych opinii publiczności  do 20 roku życia,  45% u starszej.

Ciekawy jest fakt, że tak wysoka sprzedaż płyt zarówno Comy, jak i Czesława nie jest zasługą żadnej z największych stacji ogólnopolskich (Zet, RMF), bowiem w przeciągu ostatnich 18 miesięcy ani jeden utwór wspomnianych wykonawców nie pojawił się na ich antenach *).- mówi Rafał Sokalski, dyrektor programowy OPEN.FM –  Z  jednej strony jest to pocieszające, bowiem świadczy o tym, że można odnieść sukces w Polsce bez spektakularnych akcji medialnych, z drugiej potwierdza znany przez wszystkie stacje fakt, że utwory takich artystów słabo wypadają w testach muzycznych.

I na koniec ciekawostka: najmniej emocji wzbudza twórczość Reni Jusis. Oceniając jej utwory, słuchacze najczęściej zaznaczali opcję „jest  mi obojętny”.

www.open.fm

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu