INTANZA®/ IDflu®* – pierwsza śródskórna szczepionka przeciw grypie

Firma Sanofi Pasteur, stanowiąca dział szczepionek Grupy sanofi-aventis (EURONEXT : SAN and NYSE : SNY), ogłosiła, że w sezonie 2009/2010 na polskim runku będzie dostępna pierwsza szczepionka przeciw grypie do podawania śródskórnie (ID) za pomocą innowacyjnego systemu do mikrowstrzykiwania. W Polsce szczepionka będzie dostępna pod nazwą handlową IDFlu.

Dzięki korzystnym właściwościom, w tym w szczególności wygodzie i łatwości podawania, szczepionka ta powinna pomóc poprawić wskaźnik wyszczepienia populacji europejskiej. Ta nowa szczepionka przeciw grypie sezonowej będzie dostępna na rynku pod nazwami Intanza® lub IDflu®.

Szczepionka Intanza®/ IDflu® została dopuszczona do stosowania na terenie Unii Europejskiej w zapobieganiu sezonowym zachorowaniom na grypę w populacjach zarówno osób dorosłych (w wieku 18 lat i powyżej), jak i osób starszych (60 i więcej lat).
– Jest to pierwsza istotna rejestracja preparatu Intanza® / IDflu® i znaczący krok do przodu w kierunku uznania drogi śródskórnej za obiecujący, alternatywny sposób podawania szczepionki przeciw grypie – powiedział Wayne Pisano, prezes i dyrektor naczelny firmy Sanofi Pasteur.

Rejestracja szczepionki Intanza®/ IDflu® nastąpiła po uzyskaniu pozytywnej opinii Europejskiej Agencji ds. Produktów Leczniczych (EMEA) wydanej w grudniu 2008 r. na podstawie oceny danych z badań klinicznych obejmujących ponad 7 tys. dorosłych (w wieku co najmniej 18 lat) lub osób starszych (60 i więcej lat). W badaniach tych oceniano bezpieczeństwo i zdolność do wywoływania odpowiedzi immunologicznej spełniającej wszystkie wymagane kryteria EMEA1,2.

Ta innowacyjna, łatwa w stosowaniu szczepionka w ampułko-strzykawkach z systemem do mikrowstrzykiwania śródskórnego została opracowana w celu zapewnienia poprawy standardów postępowania w zapobieganiu sezonowym zachorowaniom grypowym.
– W badaniach klinicznych szczepionka Intanza®/ IDflu® spotkała się z wysoką akceptacją ze strony osób dorosłych i osób starszych, które ją otrzymały, a równocześnie zapewniała skuteczną i bezpieczną ochronę przed grypą. Stwierdzono również, że ułatwia podawanie antygenu wirusa grypy, co zostało docenione przez personel medyczny – dodał Pisano. – Jeśli zaś chodzi o pacjentów, zwiększony komfort, jaki uzyskuje się dzięki szczepionce Intanza®/ IDflu®, może poprawić wskaźnik wyszczepienia populacji, a w związku z tym przyczynić się do ochrony większej liczby ludzi i uratowania życia większej liczbie osób – podsumował Pisano.

Informacje na temat śródskórnej drogi podawania szczepionki

Podanie szczepionek drogą śródskórną polega na wprowadzeniu antygenu do skóry właściwej. Ze względu na wysokie stężenie wyspecjalizowanych komórek układu immunologicznego w tej warstwie skóry i ich zdolności do skutecznego pobudzania odpowiedzi immunologicznej, szczepienie drogą śródskórną zapewnia bezpośredni i pewny dostęp do układu immunologicznego.

Nowy, wygodny w stosowaniu i przyjazny dla użytkownika system mikrowstrzykiwania, opracowany we współpracy z partnerem firmy sanofi pasteur, spółką BD (Becton, Dickinson and Company), zapewnia proste, bezpieczne i niezawodne3,4 uodparnianie przeciw grypie drogą śródskórną.

Cieniutka igła systemu do mikrowstrzykiwania ma jedynie 1,5 mm długości, czyli jest dziesięć razy mniejsza niż standardowe igły do tradycyjnego wstrzykiwania szczepionek drogą domięśniową.

Dzięki niepowtarzalnej konstrukcji i technologii produkcji szczepionki Intanza®/ IDflu® możliwe jest minimalnie inwazyjne szczepienie i zapewnienie precyzyjnego i powtarzalnego wprowadzenia antygenu do skóry właściwej3.

Jako lider światowy w dziedzinie prac badawczo-rozwojowych nad szczepionkami przeciw grypie i w produkcji tych szczepionek, firma sanofi pasteur opracowuje nowe, udoskonalone produkty z tej grupy w celu ratowania życia ludzkiego. W 2008 r. firma sanofi pasteur wyprodukowała ponad 170 milionów dawek szczepionki przeciw grypie sezonowej, czym potwierdziła swoją wiodącą pozycję na ogólnoświatowym rynku szczepionek przeciw tej chorobie.

*Intanza® and IDflu® są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy sanofi pasteur w państwach UE i w innych krajach dla nowego systemu szczepionki przeciw grypie do mikrowstrzykiwania.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu