Bezpieczniej na wakacjach – czyli o czym powinno wiedzieć dziecko korzystając z komórki na kolonii?

Zbliżają się wakacje okres wypoczynku i relaksu. Jak co roku, wiele dzieci wyjedzie w tym okresie na swój pierwszy samodzielny wyjazd wakacyjny. Wraz z decyzją o wyjeździe pociechy na obóz lub kolonię, rodzice często decydują się również na wręczenie jej pierwszego telefonu komórkowego. Telefon  na kolonii, ma zdaniem rodziców zapewnić bezpieczeństwo i możliwość kontaktu w każdej sytuacji.  Tak też się dzieje, jednak jak wynika z opinii opiekunów kolonii, posiadanie telefonu przez dziecko może też stać się powodem dodatkowych zmartwień.

„To, że dziecko dzwoni do rodziców, co chwila, z każdą, nawet najdrobniejszą sprawą, to tylko jeden z powodów. Bardzo często zdarza się, że dochodzi do zagubienia lub kradzieży telefonu.” – mówi Mariola Błaszczyk, pedagog szkolny i opiekun kolonii.

„Telefon komórkowy to narzędzie niezbędne w dzisiejszym świecie, ale wręczając go dziecku powinniśmy uświadomić mu, że nie jest to tylko zabawka. Posiadanie telefonu komórkowego wymaga od jego posiadacza pewnej samodzielności i odpowiedzialności.” – mówi Dorota Fronczek, przedstawiciel firmy CenterNet S.A., organizatora akcji Moja Pierwsza Komórka.

Przed wyjazdem wakacyjnym warto więc omówić z dzieckiem zasady, dzięki którym posiadanie telefonu komórkowego podczas wakacji, będzie dla wszystkich przyjemne, pożyteczne i nie stanie się utrapieniem. W tym celu CenterNet S.A., w ramach akcji Moja Pierwsza Komórka, wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej, organizacją Helpline.org.pl oraz miesięcznikiem dla nauczycieli „oszkole.pl”, a także przy udziale rodziców i opiekunów kolonii, przygotował poradnik wakacyjny:  „Z telefonem komórkowym na kolonię, czyli jak sprawić, by telefon komórkowy stał się przyjacielem, a nie wrogiem.”

W poradniku znalazły się praktyczne porady związane z korzystaniem z telefonu komórkowego nad wodą, w górach, za granicą. Można tam znaleźć również niezbędnik wakacyjny, który pomoże rodzicom w przygotowaniu właściwego ekwipunku na wyjazd dla dziecka.

W poradniku znajduje się również lista bardzo ważnych telefonów alarmowych, które trzeba pamiętać i używać w uzasadnionych przypadkach. Dla dzieci są również gry i zabawy które nie pozwolą nudzić się podczas męczącej podróży.

„Poradnik wakacyjny i akcja Moja Pierwsza Komórka znakomicie wpisują się w politykę UKE zapewniania bezpieczeństwa dzieciom w korzystaniu z telefonów komórkowych i Internetu. Cieszymy się, że powstaje coraz więcej inicjatyw, które pomagają edukować w tym zakresie.” – mówi Tomasz Hupało, przedstawiciel Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu