Menolly Poland i Dom Spotkań z Historią zapraszają na Fiestę Wolności

przez | 04/06/2009

5 czerwca 2009 roku w inwestycji Nowe Powiśle odbędzie się finałowa impreza związana z obchodami 20 rocznicy odzyskania wolności. Uroczystość przygotowuje Dom Spotkań z Historią, który dzień wcześniej organizuje obchody tego wielkiego wydarzenia na Krakowskim Przedmieściu.

Fiesta wolności odbędzie się w zabytkowych budynkach Elektrociepłowni Powiśle mieszczących się przy ulicy Elektrycznej 2A. Na ten jeden dzień będzie można wejść do zamkniętych obecnie zabudowań i przy dźwiękach granej na żywo muzyki uczcić odzyskanie przez Polskę wolności. Wydarzenie wyreżyserowali Igor Gorzkowski i Mika Grochowska. Na uroczystość zaproszeni są wszyscy, którzy mają ochotę na zabawę w unikalnej scenerii starych murów zabytkowej Elektrociepłowni. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej obchodów rocznicy wyborów 4 czerwca ’89 roku,  www.wylaczsystem.pl.

Elektrociepłownia Powiśle została uruchomiona w 1904 roku. Była to pierwsza warszawska elektrownia, dzięki której elektryczne światło zabłysło na ulicach stolicy. Już niedługo nieczynny obecnie obiekt ponownie doda stolicy blasku. Firma Menolly Poland w ramach inwestycji Nowe Powiśle zamierza odrestaurować zabytkowe struktury i umieścić w nich luksusowe centrum handlowe, galerie sztuki i restauracje.

Nowe Powiśle to flagowa inwestycja firmy Menolly w Polsce. Realizacja projektu przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie powstają budynki rezydencjalne mieszczące luksusowe mieszkania, apartamenty i penthousy. Z okien niektórych lokali rozciągać się będzie przepiękny widok na Wisłę i zielone tereny zlokalizowane na jej brzegach. Powierzchnie oferowanych lokali wahają się od 40 do 200 metrów kwadratowych. Bogata oferta mieszkań o różnej specyfice i oferowane programy wykończeń sprawiają, że każdy, kto chciałby mieszkać na Powiślu, znajdzie tutaj coś dla siebie. Do wykończenia budynków zostaną użyte najwyższej jakości materiały: egzotyczne drewno, granit, marmur, piaskowiec i szkło.

Pierwszy etap obejmuje również budowę parkingu podziemnego na ok. 400 samochodów i przestrzeni przeznaczonej na działalność komercyjną (2000 metrów kwadratowych), która znajdzie się na parterze nowopowstałych budynków. Część z tej przestrzeni została już wynajęta (m.in. firmie KPI Retail, która otworzy tam pierwszy niezależny salon marki Bentley w Polsce). Zakończenie I etapu planowane jest na początek 2010 roku.

Restauracja zabytkowych struktur Elektrociepłowni Powiśle zostanie przeprowadzona w ramach realizacji II etapu inwestycji przy współpracy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ta część projektu obejmuje także budowę nowoczesnych budynków biurowych z powierzchnią klasy A. Swoją architekturą nawiązywać one będą do historycznego charakteru miejsca.

To co istotne: projekt nie będzie ogrodzony. Wszystkie struktury powstałe w ramach Nowego Powiśla będą dostępne dla mieszkańców dzielnicy i całego miasta (poza wewnętrzną częścią kompleksu mieszkalnego).

Powiśle to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Bliskość rzeki i rozległych terenów zielonych zlokalizowanych na jej brzegach stwarza niepowtarzalne wrażenie przestrzeni, którego nie można doświadczyć w żadnym innym miejscu w stolicy. Nowe Powiśle, wraz z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego i budowanym w pobliżu interaktywnym Centrum Nauki Kopernik, rozpocznie nową erę w dziejach miasta – miasta, które żyje w symbiozie z otaczającym je środowiskiem i bogatym dziedzictwem kulturowym.