Już dzisiaj pierwsze w Polsce wybory przez internet!

W 20 lat od pierwszych wolnych wyborów w Polsce polscy naukowcy opracowali prototyp systemu do głosowania przez internet. Dzisiaj każdy może go przetestować wybierając najważniejszy cel dla Polski na kolejne 20 lat.

Mamy nadzieję, że dla wielu Polaków będzie to jeden z ciekawych sposobów na uczczenie pięknej rocznicy 20 lat polskiej wolności – proponujemy test nowych technologii połączony z refleksją nad przyszłością Polski – mówi Grzegorz Gądek ze Stowarzyszenia Polska Młodych, jeden z organizatorów projektu.

Cele przedstawione pod głosowanie zostały wybrane spośród kilkuset propozycji, które pojawiły się w trakcie dwutygodniowej debaty na łamach dziennika „Metro” – wzięli w niej udział czytelnicy dziennika, jak również zaproszeni do dyskusji goście, m.in. prof. Leszek Balcerowicz oraz Minister Michał Boni, szef doradców Premiera. Podczas obrad Okrągłego Stołu 2009, które odbyły się w niedzielę 31 maja, przedstawiciele świata nauki, mediów, organizacji pozarządowych, związki zawodowe oraz pracodawcy wspólnie wybrali pięć celów, które są dla nich najbardziej istotne.

Aby wybrać ten jeden, najważniejszy cel na kolejne 20 lat, wystarczy odwiedzić dzisiaj stronę www.e-glosowanie.org. Oprócz modułu rejestracyjnego i instrukcji jak głosować, znajduje się tam szeroka baza informacji obejmująca kwestie podstawowe – „Czy głosowanie przez internet zastąpi zwykłe głosowanie?” – i bardzo szczegółowe zagadnienia techniczne dotyczące testowanego systemu do głosowania opracowanego przez zespół naukowy pod kierownictwem prof. Mirosława Kutyłowskiego z Politechniki Wrocławskiej.

E-głosowanie trwa do godz. 18:00. Już około godz. 18:30 poznamy ich wyniki. Rejestracja do e-głosowania będzie możliwa do godz. 17:00 pod adresem www.e-glosowanie.org

„E-Głosowanie w Polsce” to projekt organizowany przez stowarzyszenie Polska Młodych we współpracy z dziennikiem Metro, Grupą Adweb, Fundacją Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz portalem Nasza-Klasa. Celem projektu jest wprowadzenie głosowania przez internet w polskich wyborach powszechnych.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu