Badanie Money.pl: WIG20 w ciągu roku wzrośnie o prawie 19 procent

przez | 04/06/2009

WIG20 w ciągu roku wzrośnie o prawie 19 procent. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Money.pl wśród przedstawicieli 16 biur maklerskich.

Wczoraj WIG20 znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku. Wreszcie udało się pokonać nie tylko granicę 1900 pkt., ale także ważny z punktu widzenia analizy technicznej poziom 1921 punktów. Chyba wszyscy zastanawiają się teraz – czy to już hossa?

Money.pl przepytał przedstawicieli 16 biur maklerskich. Ich zdaniem nie należy jednak oczekiwać dużych wzrostów w najbliższym miesiącu –  średnia prognoz sugeruje, że indeks największych spółek wzrośnie jedynie o 0,2 procent.

ŚREDNIE WARTOŚCI WIG 20 W OKRESIE 1M, 6M, 12 M ORAZ STOPA ZWROTU W OKRESIE 12 M*

wykres
Źródło: Money.pl
* w obliczeniach zostały ujęte prognozy 16 biur, dwa z nich nie wyraziły jednak zgody, by zaprezentować je w naszym zestawieniu poniżej

W horyzoncie najbliższych 12 miesięcy tylko dwóch analityków prognozuje spadek WIG20 poniżej obecnych poziomów.

Komentarz Money.pl

Paweł Satalecki, analityk Monez.pl

Jesli spojrzymy na prognozy biorących udział w naszej ankiecie biur maklerskich, dostrzeżemy dosyć oczywistą tendencję – im dalej w czasie, tym prognozy są bardziej optymistyczne. Najciekawiej wygląda przedstawiony u nas jako średni termin – koniec tego roku. Tu większość spodziewa się jednak korekty wzrostów, co może być dobrą sytuacją do wejścia w rynek tych, którzy dotąd się tego obawiali. Z nową inwestycją – według prognoz – warto więc jeszcze poczekać.

Niestety gdyby wszystko zależało od nas, analityków, bessy by nie było, a wszyscy inwestorzy byliby bogaci. Jedna z wielu giełdowych maksym mówi przecież – większość się myli. Pod tym kątem patrząc – GPW czeka niezbyt dobra przyszłość, nawet w perspektywie 12 miesięcy.

Osobiście skłaniałbym się jednak do umiarkowanego optymizmu – czyli, powiedzmy, średniej rynkowej. Giełda to w dużej mierze psychologia, a rynek chyba coraz bardziej męczy się kryzysem. I choć z gospodarek nie napływają najlepsze informacje (choć pamiętajmy – są symptomy wyhamowania kryzysu) to inwestorzy myślą już o tym co będzie potem.

http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/ankieta;money;pl;zobacz;o;ile;wzrosnie;wig20;za;rok,53,0,456245.html