NVIDIA Tegra – jeszcze jedna rewolucja

Produkty z NVIDIA TEGRA rewolucjonizują rynek mobilnych urządzeń internetowych (MID). Przeglądanie Internetu z jakością High-Definition oraz czas działania na bateriach mierzony w dniach stały się już rzeczywistością.

NVIDIA Corporation oraz jej partnerzy przedstawili dzisiaj 12 nowych mobilnych urządzeń internetowych (Mobile Internet Devices – MID), wykorzystujących procesor NVIDIA® Tegra, najmniejszy na świecie i najbardziej energooszczędny komputer zawarty w jednym układzie scalonym. Nowe urządzenia z układem Tegra, wśród których znajdują się netbooki i tablety, zapewniają możliwość przeglądania Internetu z jakością znaną z komputerów typu desktop, z akceleracją Flash wideo i animacji oraz pełną obsługą wideo o rozdzielczości 1080p. Procesory NVIDIA Tegra pozwalają na zasilanie w trybie „zawsze włączony”, umożliwiające nieustanny dostęp do Internetu i jednocześnie oferują czas działania do 5 razy dłuższy niż obecne netbooki – wszystko to sprawia, że przeglądanie Sieci w jakości HD stało się rzeczywistością.

„Rewolucja w komputerowych urządzeniach przenośnych właśnie nadeszła”, powiedział Michael Rayfield, szef działu urządzeń mobilnych w firmie NVIDIA. „Nowe produkty z układem Tegra łączą doskonałe możliwości obsługi Sieci i multimediów, działanie w trybie „zawsze włączony” oraz łączność bezprzewodową w jednym rządzeniu oferującym internetową wolność, której tak pragnęli klienci”.

W opracowaniu znajduje się obecnie ponad 20 urządzeń z procesorem Tegra, z których uczestnicy targów Computex mogą zobaczyć:

  1. Compal Communications, Inc. CN88 (netbook)
  2. ICD Ultra (tablet)
  3. Inventec Applications Corp. Rainbow (netbook)
  4. Mobinnova Mabo (tablet)
  5. Mobinnova ViewBook N910 (netbook)
  6. Pegatron Vivid (netbook)
  7. Wistron M5 (netbook)

„Widzieliśmy ogromne zapotrzebowanie pośród klientów i operatorów telefonii na całym świecie na wydajny, energooszczędny i tani netbook”, powiedział Mike Holland, wiceprezes działu rozwoju w firmie Mobinnova. „Dzięki procesorowi Tegra możemy to wszystko zaproponować naszym klientom. Oferując trzy nowe urządzenia z układem Tegra, będziemy jednymi z pierwszych, którzy zaspokoją wspomniane zapotrzebowanie”.

Operatorzy telefonii komórkowej na całym świecie starają się rozszerzyć zasięg szerokopasmowego Internetu i zgodni są co do tego, że możliwość przeglądania Sieci udostępniana przez urządzenia MID z procesorem Tegra pomoże zwiększyć zapotrzebowanie na sieci 3G oraz zyski. Rządowe programy udostępniania Internetu będą miały większe znaczenie dzięki temu, że urządzenia z układem Tegra obniżają koszty takich inwestycji. Mobilne urządzenie internetowe z NVIDIA Tegra obsługuje rozwiązania 3G, WiFi i WiMax firm Motorola, moduły Sierra Wireless oparte na układach Qualcomm, oraz rozwiązania Icera, Via i ST Ericsson, zaspokajając potrzeby każdego operatora w każdym zakątku świata.

„Urządzenia oparte na NVIDIA Tegra pozwolą nam na zaoferowanie mobilnego urządzenia internetowego, które zapewnia zdumiewające funkcje przy niewielkim koszcie lub, w przypadku wykorzystania dotacji, nawet za darmo”, powiedział Antonio Domit, szef doradców technologicznych w America Movil, Grupo Carso oraz Inbursa. „Połączenie urządzenia MID wyposażonego w procesor Tegra z naszą siecią o dużej przepustowości obejmującą cały kraj pozwoli milionom ludzi na dostęp do Internetu z doskonałą jakością. Wyobrażam sobie, że sytuacja taka jest możliwa w każdym kraju na całym świecie”.

Przeglądanie Internetu nie byłoby w pełni wygodne bez obsługi technologii Adobe Flash, wykorzystywanej przez ponad 80% witryn sieciowych z listy 100 najpopularniejszych stron. W oddzielnym oświadczeniu NVIDIA poinformowała, że nawiązała współpracę z firmą Adobe w celu zoptymalizowania technologii Adobe Flash w taki sposób, by mogła ona wykorzystywać procesory graficzne (GPU). Dzięki tej współpracy użytkownicy uzyskają płynność odtwarzania wideo oferowanego w technologii Flash przy wykorzystaniu jedynie części mocy, jakiej potrzebują do tego celu inne netbooki. Oprócz wspomagania przeglądania stron z technologią Flash, urządzenia MID z procesorami Tegra pozwalają na przetwarzanie multimediów, w tym:

  1. Słuchanie muzyki przez 25 dni bez przerwy po jednym ładowaniu
  2. Oglądanie wideo HD o rozdzielczości 1080p przez czas dochodzący do 10 godzin
  3. Rozgrywkę w grach komputerowych z prędkością 46 klatek na sekundę

Procesor NVIDIA Tegra ma architekturę wieloprocesorową. Każdy blok procesora zaprojektowany jest do konkretnych zdań – CPU do przetwarzania html i Javy, procesor wideo HD, po raz pierwszy umożliwiający strumieniowe odtwarzanie filmów HD na netbooku oraz wyjątkowo energooszczędny procesor graficzny NVIDIA, zapewniający obsługę interfejsu użytkownika i akcelerację technologii Flash. Procesory te wykorzystywane są jednocześnie lub każdy z osobna, w zależności od potrzeb, co pozwala na uzyskanie doskonałych wrażeń przy minimalizacji zużycia energii. Dzięki wyjątkowo energooszczędnej konstrukcji, procesory NVIDIA Tegra są do pięciu razy bardziej efektywne energetycznie niż istniejące obecnie zasilane bateryjnie systemy komputerowe zapewniające obsługę atrakcyjnych wizualnie aplikacji.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu