Złote Nitki 2009 dla absolwentek SAPU

Absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (www.ksa.edu.pl) zajęły pierwsze miejsce w obydwu kategoriach najważniejszego Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Złota Nitka w Łodzi. Duet Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel zdobyły Złotą Nitkę w kategorii Prêt-à-Porter, Magdalena Śmielak wygrała w kategorii Premiere Vision.

Do eliminacji XVII Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów Ubioru zgłoszono 98 kolekcji z Polski, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Danii, Hiszpanii, Litwy i Wielkiej Brytanii. Wśród 27 kolekcji zakwalifikowanych do finału znalazło się 12 autorstwa absolwentów i studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.

Prace młodych projektantów oceniało z jednej strony Jury Kreatorów, w którego skład wchodzili projektanci: Agatha Ruiz de la Prada, Anna Jatczak, Marcin Paprocki, Mariusz Brzozowski, prof. Barbara Hanuszkiewicz z Akademii Sztuk Pięknych z Łodzi, Agnieszka Jacobson-Cielecka – Łódź Design 2009, dr Jerzy Gaweł – Dyrektor Szkoły Artystycznego Projektowani Ubioru z Krakowa oraz z drugiej Jury Medialne pod przewodnictwem Hanny Gajos – Redaktor Naczelnej Rynku Mody.
Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel wywalczyły Złotą Nitkę w kategorii Prêt-à-Porter za kolekcję „Phantas Magoria”, im również przyznało palmę pierwszeństwa Jury Medialne. Magdalena Śmielak wygrała w kategorii Premiere Vision kolekcją „Destrukcja” i otrzymała wyróżnienie Mediów.

Zdobycie Złotej Nitki to także niebagatelna nagroda finansowa w wysokości 20 tysięcy złotych w każdej kategorii ufundowana przez Prezydenta Miasta Łodzi.

Kolejna absolwentka SAPU Magdalena Dąbrowska zdobyła główną nagrodę Mediów w kategorii Premiere Vision za kolekcję „Mechanika piękna” i wyróżnienie Jury Kreatorów.

Również inni absolwenci krakowskiej szkoły zostali docenieni:

  • Dąbrówka Szopa – wyróżnienie Jury Kreatorów i Jury Mediów,
  • Marta Mandla i Szymon Rychlik – wyróżnienie Jury Kreatorów,
  • Grażyna Łoboda – wyróżnienie Jury Mediów.

W tym roku absolwenci krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru ustawili bardzo wysoko poprzeczkę dla swoich kolegów z następnych roczników. Prestiżowe zwycięstwa na Złotej Nitce i statuetka „The Best School” otrzymana w kwietniu przez szkołę na Międzynarodowym Konkursie „Habitus Baltija” w Rydze zobowiązują.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu