PowerDesigner będzie certyfikowany dla Siatki Zachmana

Sybase Inc. nawiązał współpracę z firmą Zachman International Inc. światowym liderem certyfikacji w dziedzinie architektury korporacyjnej. Celem Sybase jest włączenie Siatki Zachmana do przyszłych wersji PowerDesigner, flagowego narzędzia do modelowania i zarządzania metadanymi dla architektury korporacyjnej (Enterprise Architecture).

PowerDesigner może pochwalić się solidną historią i wizjonerstwem w dziedzinie informatyzacji architektury korporacyjnej. Rozwiązania Sybase umożliwią wykorzystanie Siatki Zachmana w architektonicznym procesie projektowym, co ma pomóc w dalszym wzmacnianiu oferty firmy. Plany Sybase związane z certyfikacją narzędzia PowerDesigner z zastosowaniem Siatki Zachmana mają na celu wspieranie koncepcji modeli zintegrowanego modelowania planistycznego w obrębie całego przedsiębiorstwa.

Narzędzie może składać się z miliona funkcji, ale zawsze będzie oceniane przez pryzmat metodyk i standardów, które wspiera oraz problemów, które można za jego pomocą rozwiązać (np. wsparcie dla regulacji prawnych i organizacyjnych). Standardy takie jak ramy architektoniczne są odbierane przez rynek jako zbiór dobrych praktyk będących wynikiem doświadczeń rzeszy architektów i projektantów. Jasny sygnał o planowanym wsparciu PowerDesigner dla jednej z najpopularniejszych metodyk architektury korporacyjnej pozwoli na lepszą ocenę rozwiązania przez potencjalnych klientów, którzy systematycznie monitorują rynek rozwiązań informatycznych – podkreśla Łukasz Krzyżanowski, Architekt Rozwiązań w Sybase Polska.

PowerDesigner – to zestaw narzędzi do modelowania i projektowania, który łączy w sobie kilka standardowych technik: modelowanie aplikacji za pomocą języka UML, modelowanie procesów biznesowych, najlepsze na rynku funkcje modelowania danych oraz modelowanie korporacyjne. Narzędzia te tworzą ściśle zintegrowane, intuicyjne i łatwe w obsłudze środowisko graficzne, które działa w oparciu o repozytorium.

Siatka Zachmana (ang. Zachman Framework) – szablon i sposób postępowania, który pozwala w sposób formalny i ściśle ustrukturalizowany definiować architekturę systemów korporacyjnych. Siatka bazuje na sześciu podstawowych pytaniach (Co, Jak, Gdzie, Kto, Kiedy, Dlaczego) zadanych pięciu grupom użytkowników (Planujący, Właściciel, Projektant, Twórca, Podwykonawca), aby przedstawić holistyczny obraz przedsiębiorstwa, które jest modelowane.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu