Podwieszany sufit – element wystroju nowoczesnego wnętrza

Estetyka wystroju wnętrz, oparta na elementach drewnianych, ceniona jest przez architektów i designerów. Połączenie szlachetności drewna z funkcjonalnością sufitów podwieszanych tworzy całość, która decyduje o komforcie przestrzeni użytkowej.

Sufity podwieszane kojarzone są głównie z przemysłem usługowym oraz z budynkami użyteczności publicznej. Zastosowanie wiszących sklepień miało początkowo pełnić rolę kamuflażu urządzeń, takich jak: świetlówki, czujniki i spryskiwacze przeciwpożarowe, nawiewy klimatyzatorów, monitoring przemysłowy, okablowanie etc. Jako standard, w przypadku właściwości i parametrów płyt sufitowych, uznaje się dziś ich właściwości akustyczne, mogące wpływać na przykład na równomierne rozchodzenie się dźwięku w salach konferencyjnych, a także izolowanie hałasu wpływającego negatywnie na komfort pracy. Mając na uwadze higienę i bezpieczeństwo ludzi, zwraca się również szczególną uwagę na tworzenie sufitów nie rozprzestrzeniających ognia i o zmywalnej powierzchni. Wraz z upowszechnieniem się trendu wykorzystywania sufitów podwieszanych w budownictwie, wyzwaniem stało się także zastosowanie materiałów odpowiadających potrzebom projektów.

Więcej niż użyteczność

Pełniąc funkcję maskującą, sufity podwieszane okazały się rewolucyjnie użyteczne. Zaczęto jednak eksponować również ich walory dekoracyjne. Istotą współczesnego designu jest bowiem synteza funkcjonalności z nieszablonowymi rozwiązaniami wizualnymi. Drewno, tak chętnie wykorzystywane w architekturze, charakteryzuje się trwałością, elegancją i naturalnością. Jednocześnie, płyty drewniane, zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa i komfortu akustycznego, czynią z sufitu powierzchnię nie tylko praktyczną, ale również gustowną i stylową. – Sufity z serii Madera to płyty drewniane o powierzchniach laminowanych lub fornirowanych – mówi Anna Baczkowska z firmy Armstrong, wiodącego producenta sufitów podwieszanych. Laminaty drewna proponowane są w gatunkach: grusza, lipa, klon; natomiast forniry, w odcieniach: wiśnia, klon amerykański oraz buk. – Warto pamiętać, że forniry to elementy tworzone z naturalnego drewna, czego dowodem są różnice w usłojeniu oraz odcieniach poszczególnych płyt – dodaje Baczkowska. Dywersyfikacja sufitów tych serii opiera się na różnicach parametrów, takich jak: konstrukcja nośna (będzie miała znaczenie, w zależności od obciążenia sufitu np. oświetleniem, nawiewami, etc.), odporność na wilgoć, izolowanie dźwięku, odbijanie światła. Warstwa powierzchniowa płyt, w zależności od wyboru, może być gładka bądź perforowana. Tylna część perforacji, pokryta jest dodatkowo akustyczną, pochłaniającą dźwięk flizeliną. Ponadto płyty sufitowe Armstrong, pokryte są lakierem chroniącym je przez zmianą koloru na skutek długotrwałego działania światła słonecznego czy elektrycznego.

Eleganckie drewno nad głową

Sufity drewniane znajdą swoje zastosowanie w miejscach, gdzie projektantom zależy na dodaniu pomieszczeniom elegancji. Drewno ożywia wnętrze, nadaje mu ciepły nastrój. Należy mieć to na uwadze, tym bardziej, że sufit to zwykle największa nie dzielona powierzchnia w pomieszczeniu. Architekci, poszukując przestrzeni dla swoich projektów, uczynili sufit elementem wystroju nowoczesnego wnętrza. Dzięki drewnianym płytom można go tak wyeksponować, że stanie się on najbardziej przyciągającym uwagę elementem w pomieszczeniu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu