Niania na umowę o dzieło

W Dniu Dziecka nianie nie będą miały wolnego. W tym roku święto najmłodszych wypada w poniedziałek i rodzice przez większą część dnia będą w pracy. Niania, a raczej według obowiązującej w Polsce „Klasyfikacji zawodów i specjalności” opiekunka domowa, to zawód nadal bardzo sfeminizowany, w którym jest dużo ofert pracy i coraz wyższe wymagania.

Tylko w maju w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl opublikowano ponad 100 ofert dla opiekunek do dzieci w Polsce i poza granicami kraju, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Włoszech. Najczęściej są to oferty pracy na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie, z wynagrodzeniem od 10 do 20 zł brutto za godzinę pracy lub w granicach 400 – 800 funtów miesięcznie.

„Zawód opiekunki wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Od osób podejmujących się tej pracy wymagana jest duża cierpliwość, komunikatywność oraz wysoka kultura osobista i doświadczenie w pracy z dziećmi” – wyjaśnia Aneta Matysek, Dyrektor ds. Sprzedaży internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. „Jeśli chodzi o oferty pracy za granicą najczęściej są to oferty pracy dla studentek na okres od sześciu miesięcy do roku. Coraz częściej wymagane jest też prawo jazdy oraz znajomość języka obcego” – dodaje Aneta Matysek.

Według obowiązującej w Polsce i w całej Unii Europejskiej „Klasyfikacji zawodów i specjalności” opiekunka domowa ma niezwykle szeroki zakres obowiązków. „Wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i zaspokojenia podstawowych potrzeb osób lub środowiska powierzonego jej opiece (dzieciom, osobom niepełnosprawnym i niezaradnym lub rodzinom przeciążonym obowiązkami) z wykorzystaniem sprzętu stanowiącego własność pracodawcy”.

Jej obowiązkiem jest też dbanie o higienę podopiecznych, pomoc przy myciu, kąpielach i ubieraniu, sprzątanie pomieszczeń i wietrzenie, mycie naczyń itp. Opiekunka domowa powinna też umieć przygotowywać posiłki zgodnie z zaleceniami żywieniowymi i dietetycznymi oraz robić zakupy.

„Ponad 90 proc. rodziców poszukuje w naszym portalu niani dla dzieci w wieku do 3 lat i najczęściej opiekunka może liczyć na zatrudnienie na okres 2-3 lat” – wyjaśnia Marcin Kurek współwłaściciel serwisu internetowego Niania.pl. „Najwięcej opiekunek jest w wieku do 25 roku życia – około 62 proc. W dużej części są to studentki i uczennice. Między 25 a 40 rokiem życia jest około 21 proc. osób podejmujących się opieki nad dziećmi. Wśród osób powyżej 40 roku życia zdarzają sie Panie z wyższym wykształceniem, nawet po kilku fakultetach, które w ten sposób dorabiają do emerytury”– dodaje Marcin Kurek.

Wiele ogłoszeń zamieszczonych na portalu infoPraca.pl to oferty pracy poza krajem. „Najczęściej, młoda polska opiekunka wybiera pracę za granicą ze względu na warunki płacowe. Pracodawcy zwykle zapewniają zakwaterowanie i wyżywienie, co jest sporą oszczędnością. Jest to praktykowany od wielu lat sposób na połączenie pracy z nauką języka obcego oraz poznawaniem ciekawych ludzi. Średnio na jedno ogłoszenie z zagranicy aplikuje blisko 50 osób” – dodaje Aneta Matysek z serwisu infoPraca.pl.

„Można przyjąć że średnie wynagrodzenie opiekunki to 600 euro miesięcznie na rękę, z darmowym zakwaterowaniem i wyżywieniem, ale zdarzają się też oferty z wynagrodzeniem nawet do 1500 euro” – dodaje Dominika Lewińska z agencji opiekunek Baby Care.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu