Dziecko na swoim

Już za chwilę Dzień Dziecka. Wybierając prezent zastanówmy się nad przyszłością naszej pociechy. Polisy ubezpieczeniowe i odkładanie funduszy na edukację to nie wszystko. Warto zawczasu pomyśleć o tym, gdzie zamieszka nasze dziecko, kiedy już wyfrunie z gniazda.

Moment wyprowadzenia się z domu syna czy córki dla wielu rodziców jest bardzo ciężkim przeżyciem. Dlatego też większość z nich stara się zapewnić swoim dzieciom w miarę łagodny start w dorosłe życie. Taką pomocą mogą być na przykład własne cztery kąty. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek, ale jeśli tylko nasza sytuacja finansowa pozwala na zakup mieszkania powinniśmy się nad tym zastanowić.

Kupno mieszkania dla dziecka, które ma kilka lat może wydawać się niektórym niedorzecznym pomysłem. Po co teraz wydawać pieniądze, zaciągać kredyty, jeśli można to będzie zrobić za kilkanaście lat? Rzecz jasna z zakupem mieszkania można poczekać, jednak jeśli zrobimy to już teraz w przyszłości możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. W tej chwili wykorzystując spadające ceny znajdziemy ciekawe okazje, które mogą stać się dobrą inwestycją. Zakupione mieszkanie można wynajmować do momentu, aż nasze dziecko będzie chciało się wyprowadzić. Dochody, jakie uzyskamy z najmu pozwolą na pokrycie znacznej części wydatków, które w między czasie poniesiemy na mieszkanie (czynsz, rata kredytu, ewentualne remonty). Przede wszystkim jednak, do momentu przekazania mieszkania naszemu dziecku duża część kredytu zostanie spłacona a wartość nieruchomości powinna być wyższa. Dzięki temu, w przypadku sprzedaży mieszkania, uzyskane pieniądze zapewnią dobry start w dorosłe życie.

Własne mieszkanie przyda się zwłaszcza tym, którzy planują studia poza swoim rodzinnym miastem. Oczywiście można wynająć pokój, lub zamieszkać w akademiku, ale zdecydowanie większy komfort zapewni własne lokum. A jeśli koszty utrzymania okażą się za wysokie, zawsze można znaleźć współlokatora.

Jeśli już zdecydujemy się na zakup mieszkania dla naszego dziecka, warto wybrać takie, które łatwo się wynajmie i które w przyszłości będzie najbardziej komfortowe. Należy więc zwrócić uwagę na jego lokalizację (miejsce dobrze skomunikowane) i standard budynku w jakim się znajduje. Raczej nie powinniśmy wybierać tych z wielkiej płyty, ale jeśli nie mamy wystarczających funduszy na inne mieszkanie, wybierzmy budynki po remoncie i raczej niskie (do 4 pięter). Ważne też, żeby lokal nie był za duży. Najłatwiej wynajmiemy mieszkanie dwupokojowe. Poza tym nie będzie ono dla nas dużym obciążeniem finansowym. W tej chwili w Warszawie za 300 tys. zł można kupić ok. 40 metrowe mieszkanie w niezłej lokalizacji. Rata kredytu w złotówkach zaciągniętego na 30 lat wyniesie niewiele ponad 2 tys. złotych. W Poznaniu czy we Wrocławiu za takie mieszkanie zapłacimy ok. 250 tys. W tym wypadku rata kredytu w złotówkach na 30 lat wyniesie ok. 1 800zł. miesięcznie.

Wiele osób na pewno bardzo chciałoby zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki na początku dorosłego życia, ale niestety nie może sobie na to pozwolić. Zakup mieszkanie nie jest już dziś taki prosty jak jeszcze kilka lat temu. Zaostrzenie polityki kredytowej przez banki i niepewna sytuacja gospodarcza nie sprzyjają inwestowaniu w nieruchomości. Jednak już dziś możemy zacząć odkładać nawet niewielkie sumy, aby za kilka lat pomóc swoim pociechom w zakupie pierwszego mieszkania. Za taki prezent z pewnością nam za kilka lat podziękują.

Aleksandra Szarek
Specjalista Rynku Nieruchomości
Home Broker

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu