Regaty RC44 Austria Cup 2009 – Organika Sailing Team

W Gmunden, miejscowości w Górnej Austrii, położonej nad pięknym jeziorem Traunsee, trwają kolejne regaty z cyklu RC44. W Austria Cup 2009 startuje jedyny profesjonalny polski team żeglarski – Organika Sailing Team, który po pierwszym dniu match racingu zajmuje znakomite drugie miejsce!

Rywalizacja na jeziorze Traunsee rozpoczęła się doskonale dla polskiego team’u. Organika pokonała Team Aqua, który obecnie zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Cameron Appleton, wielokrotny uczestnik Pucharu Ameryki, nie dał rady poskromić zespołu Karola Jabłońskiego. Drugie zwycięstwo Organika Sailing Team odniósł nad Team Artemis, za sterami którego stoi Dean Barker, który w 2007 r. za sterami Emirates Team New Zeland bronił zdobytego Pucharu Ameryki. Trzecie zwycięstwo Organika odniosła nad Team Sea Dubai. Warto również dodać, że ekipa Karola Jabłońskiego wygrała wszystkie wyścigi przedstartowe, dzięki którym wypracowała sobie świetne miejsca startu.

Po rozegranych już regatach na Lanzarote i w Cagliari nadszedł czas na Austrię. Na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej znajduje się Team Aqua (sternik Cameron Appleton NZL). Na kolejnych miejscach podium plasują się BMW ORACLE Racing (Russel Coutts NZL), oraz Team CEREEF (Paul Cayard USA). Do gwiazd żeglarstwa występujących w RC44, tuż przed regatami Austria Cup 2009 dołączyły dwa nazwiska ze ścisłej światowej czołówki – Ray Davies (NZL) i Paul Cayard (USA).

RC44 Austria Cup 2009 odbywa się między 27 a 31 maja na jeziorze Traunsee. Położone wśród ośnieżonych gór jezioro Traunsee zapewnia doskonałe warunki do żeglugi. Ta piękna okolica to idealne miejsce na rozgrywanie prestiżowych zawodów klasy RC44.

Do rywalizacji w Austria Cup 2009 przystąpiło dziewięć zespołów. Dołączenie do RC44 kolejnych sław światowego żeglarstwa, jakimi niewątpliwie są Ray Davies i Paul Cayard oznacza, że Karol Jabłoński rywalizuje z coraz liczniejszą grupą zawodników którą zna ze swoich startów w Pucharze Ameryki.

„Pierwszy dzień rywalizacji na jeziorze Traunsee był dla nas bardzo udany. Mieliśmy szansę nawet zdobyć komplet punktów! Fakt, że Paul Cayard i Ray Davies zdecydowali się na udział w RC44 dowodzi, że ta klasa ma coraz silniejszą pozycję w światowym żeglarstwie. Bardzo mnie cieszy, że kolejne wielkie nazwiska dołączają do rywalizacji, ponieważ to nas dopinguje i jesteśmy w stanie pływać na coraz wyższym poziomie, co pokazaliśmy już pierwszego dnia RC44 Austria Cup. Liczę na to, że po tych regatach awansujemy w klasyfikacji generalnej,”- powiedział Karol Jabłoński, taktyk Organika Sailing Team.

Organika Sailing Team to polski zespół żeglarski startujący w rywalizacji RC44. Jacht jest sponsorowany przez MZCh Organika, jedną z największych w Europie firm chemicznych. W zespole znaleźli się zawodnicy dowodzeni przez wielokrotnego mistrza świata w match racingu – Karola Jabłońskiego – zarazem jedynego Polaka, który stanął za sterami jachtu rywalizującego w Pucharze Ameryki (America’s Cup).

W skład polskiego team’u Organika wchodzą: Maciej Nawrocki (sternik), Karol Jabłoński (taktyk), Jacek Wysocki (dziobowy), Stefano Gerardi (pit man), Grzegorz Baranowski (trymer genuy), Arkadiusz Fedusio (tailor), Krzysztof Geritz (grinder), Arkadiusz Ornowski (grinder), Rod Dawson (trymer grota) i Paweł Konopiński (manager).

RC 44 to klasa jachtów typu one design. Jej pomysłodawcą jest Russell Coutts, trzykrotny zwycięzca regat o Puchar Ameryki. W klasie RC44 startuje 17 ekip zrzeszających najlepszych żeglarzy świata. Tegoroczny kalendarz startów przewiduje sześć regat w pięciu krajach: Hiszpania, Włochy, Austria, Francja i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu