Fundacja Świętego Mikołaja pomoże 900 dzieciom

Fundacja Świętego Mikołaja zakończyła konkurs na przedsięwzięcia edukacyjne dla rodzinnych domów dziecka i zawodowych rodzin zastępczych, organizowany w ramach kampanii Grunt to rodzina. Aż 155 projektów z całej Polski otrzyma dofinansowanie z Funduszu Edukacyjnego stworzonego specjalnie na ten cel.

W piątej edycji konkursu na konto Funduszu wpłynęła rekordowa kwota ponad 1,1 miliona złotych! Nie byłoby to możliwe bez wsparcia darczyńców.

W tym roku rodzinne domy dziecka, fundacje, stowarzyszenia i rodziny zastępcze mogły przesyłać swoje propozycje do 20 lutego. Ostatecznie o środki z Funduszu Edukacyjnego prowadzonego w ramach kampanii Grunt to rodzina ubiegały się 282 projekty. Fundacja Świętego Mikołaja nagrodziła dotacjami 131 przedsięwzięć rodzinnych domów dziecka i 24 zawodowych rodzin zastępczych. Najwięcej inicjatyw realizowanych będzie w województwach mazowieckim (26), świętokrzyskim (19) i dolnośląskim (17).

W tym roku Fundusz Edukacyjny dysponował rekordową kwotą ponad 1,1 miliona złotych. Zostanie ona w całości przeznaczona na realizację przedsięwzięć edukacyjnych, obejmujących m.in. zajęcia językowe, wyjazdy edukacyjne, zajęcia sportowe oraz artystyczne dla wychowanków rodzinnych domów dziecka, a także szkolenia dla rodziców zastępczych. Fundacyjną pomoc otrzyma tym razem 900 dzieci i 126 opiekunów. Projekty będą realizowane w okresie od 1 lipca 2009 do 20 czerwca 2010 roku.

„Konkurs Funduszu Edukacyjnego cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W tej edycji konkursu otrzymaliśmy aż o 106 wniosków więcej niż rok temu. Ponadto, dzięki dobremu sercu Polaków, mogliśmy przeznaczyć większą kwotę na wsparcie dzieci.. To dla nas wielki sukces i znak, że prowadzone przez nas działania przynoszą efekty i pomagają spełnić marzenia wychowanków rodzinnych domów dziecka” – mówi Monika Madej z Fundacji Świętego Mikołaja, koordynator Funduszu Edukacyjnego.

Wśród projektów przeznaczonych dla rodzinnych domów dziecka, najwięcej punktów zdobyły projekty „Niepełnosprawni – tak samo zdolni! Część III” przesłany przez Rodzinny Integracyjny Dom Dziecka w Warszawie oraz „Myślę, więc jestem. III edycja” zgłoszony przez Dom Rodzinny w Toruniu. Placówki otrzymają odpowiednio 9.880 złotych dofinansowania na specjalistyczne zajęcia wyrównawcze i 10.000 złotych na szkolenie terapeutyczne i korepetycje dla wychowanków. Natomiast wśród zawodowych rodzin zastępczych najlepszy pomysł zgłosiła rodzina Państwa Agnieszki i Grzegorza Najduch z Gaszowic. Otrzymają oni 5000 zł na sfinansowanie przedsięwzięcia „Zobaczyć, poznać – lepiej zrozumieć”, w ramach którego dzieci wezmą udział w wyjeździe edukacyjno-rehabilitacyjnym.

Wśród nagrodzonych pomysłów są też m.in.:

  • Wspólnie pójdziemy tą drogą – kontynuacja projektu – zajęcia wyrównawcze zasilone kwotą 10.000 złotych;
  • Byłem, więc umiem – wyjazdowe zajęcia wyrównawcze dofinansowane kwotą 9.900 złotych;
  • Uczmy się poprawnie mówić ze św. Mikołajem – zakup sprzętu logopedycznego, który komisja postanowiła dofinansować kwotą 5.000 złotych.

Konkurs Funduszu Edukacyjnego organizowany jest w ramach kampanii Grunt to rodzina. Celem akcji jest propagowanie idei rodzinnych domów dziecka, przełamywanie barier i stereotypów utrudniających powstawanie placówek tego typu.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu